TOI-2490 b
Fot. NASA/CXC/JPL

Naukowcy uchwycili brązowego karła TOI-2490 b

Astronomowie zaobserwowali brązowego karła o oznaczeniu TOI-2490 b. Nowo odkryty obiekt jest około 74 razy masywniejszy od Jowisza i krąży wokół gwiazdy podobnej do Słońca po wysoce ekscentrycznej orbicie.

Jak tłumaczą badacze, brązowe karły (BD) to obiekty pośrednie między planetami a gwiazdami, zajmujące zakres mas od 13 do 80 mas Jowisza (od 0,012 do 0,076 mas Słońca). Chociaż do tej pory wykryto wiele brązowych karłów, obiekty te krążące wokół innych gwiazd są rzadkością.

Astronomowie z University of Leicester w Wielkiej Brytanii, pod kierownictwem Beth A. Henderson, znaleźli kolejnego tranzytującego brązowego karła. Korzystając z TESS, zidentyfikowali sygnał tranzytu na krzywej jasności TOI-2490 – podobnej do Słońca gwiazdy ciągu głównego typu G, znajdującej się w odległości około 872,5 lat świetlnych od Ziemi. Charakter sygnału brązowego karła został potwierdzony przez dalsze obserwacje fotometryczne i pomiary prędkości radialnych. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Jak wskazują naukowcy, TOI-2490 b jest wielkości Jowisza, podczas gdy jego masa wynosi około 73,6 mas gazowego olbrzyma, co daje gęstość 91,6 g/cm3. Brązowy karzeł krąży wokół swojej gwiazdy macierzystej co 60,33 dnia, w odległości około 0,31 AU od niej. Temperatura równowagi TOI-2490 b szacowana jest na około 150 stopni Celsjusza.

Obserwacje wykazały, że mimośród orbity obiektu wynosi około 0,78. W związku z tym astronomowie zauważyli, że wynik ten czyni TOI-2490 b najbardziej ekscentrycznym brązowym karłem na tak zwanej pustyni BD – braku brązowych karłów wokół gwiazd ciągu głównego w odległości około 3 AU od gospodarza.

Analizując zebrane dane, astronomowie doszli do wniosku, że TOI-2490 b prawdopodobnie uformował się z tak wysokim poziomem ekscentryczności. Dodali również, że ten brązowy karzeł prawdopodobnie popwstał poprzez mechanizmy formowania gwiazd i zakładają, że ma podobną metaliczność i wiek do swojej gwiazdy macierzystej.

Badanie wykazało również, że temperatura promieniowania TOI-2490 b zmienia się o około 750 stopni Celsjusza (z 250 do 1000 stopni Celsjusza) podczas jej ruchu orbitalnego. Astronomowie podkreślają, żep otrzebne są jednak dalsze obserwacje, aby w pełni zrozumieć tak ekstremalne zmiany.

Gwiazda-gospodarz, TOI-2490, jest tak masywna jak Słońce i ma promień około 1,1 promienia słonecznego. Jej wiek badacze oszacowali na 7,9 miliarda lat, metaliczność na 0,32 dex, a temperaturę efektywną na około 5250 stopni Celsjusza.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się