Ark 227

Naukowcy zbadali galaktykę Ark 227

Za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) astronomowie przeprowadzili obserwacje w bliskiej podczerwieni galaktyki karłowatej znanej jako Ark 227.

Jak tłumaczą badacze, Ark 227 (PGC 28923) to galaktyka karłowata o czerwonych barwach i eliptycznej morfologii, znajdująca się w odległości od 85 do 114 milionów lat świetlnych od Ziemi. Promień wirialny galaktyki (związany grawitacyjnie) wynosi około 330 tysięcy lat świetlnych, masa gwiazdowa 2,7 miliarda mas Słońca, a masa halo, zdaniem astronomów, kształtuje się na poziomie 200 miliardów mas naszej gwiazdy.

Astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA), pod kierownictwem Charliego Conroya, postanowili zbadać galaktykę za pomocą kamery bliskiej podczerwieni (NIRCam) JWST w ramach przeglądu Blue Jay Survey. Badanie zostało opisane w serwisie arXiv.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ujawnił zdaniem badaczy, że Ark 227 jest otoczona przez rozszerzone halo gwiezdne z jedną lub dwiema przestrzeniami akrecyjnymi. Jedna z nich znajduje się w odległości około 33 tysięcy – 66 tysięcy lat świetlnych od centrum galaktyki, druga została zidentyfikowana w odległości 160 tysięcy – 320 tysięcy lat świetlnych od wnętrza Ark 227.

Jak wskazują naukowcy, istnienie tych przestrzeni akrecyjnych sugeruje, że Arka 227 doświadczyła co najmniej dwóch mniejszych fuzji z galaktykami karłowatymi. Badacze przypuszczają, że akreowała ona jedną 10 razy mniej masywną i drugą 20 razy mniejszą, o metaliczności na poziomie odpowiednio -0,8 i -1,2 dex.

Naukowcy nie wykluczają możliwości, że galaktyka doświadczyła wielokrotnych połączeń z wieloma tego typu obiektami o niższej masie. Dodali jednak, że aby to potwierdzić, konieczne są dalsze obserwacje pola Ark 227, które mogą doprowadzić do wykrycia kolejnych przestrzeni akrecyjnych.

Oprócz wykrycia rozszerzonego halo, obserwacje JWST ujawniły również zdaniem astronomów, obecność ultra słabej galaktyki karłowatej (UFD) związanej z Ark 227. Nowo odkryty obiekt, otrzymał oznaczenie Ark227-UFD1. Ma on rozmiar około 750 lat świetlnych i masę około 100 tysięcy mas Słońca. Jak wskazują naukowcy, UFD są najmniej świecącymi, najbardziej zdominowanymi przez ciemną materię i najmniej rozwiniętymi chemicznie galaktykami odkrytymi do tej pory.

Badacze zaznaczyli, że Ark 227 może zawierać kilkadziesiąt ultra słabych galaktyk karłowatych o masach podobnych do Ark227-UFD1, ale aby to potwierdzić potrzebne są dalsze obserwacje tego obiektu.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się