NGC 2419
Fot. ESA/Hubble & NASA, S. Larsen et al

NGC 2419 – nowa gromada kulista

Astronomowie za pomocą Teleskopu Hubble’a uchwycili gromadę kulistą NGC 2419. Znajduje się 300 tys. lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Rysia.

Jak tłumaczą astronomowie z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia gromadę kulistą NGC 2419. Obiekty te, to grupy gwiazd, które krążą wokół centrum galaktyk, a w przypadku tej struktury, galaktyką tą jest nasza Droga Mleczna. NGC 2419 znajduje się około 300 tys. lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Rysia.

Fot. ESA/Hubble & NASA, S. Larsen et al

Gwiazdy zamieszkujące gromady kuliste są do siebie bardzo podobne, ponieważ powstały mniej więcej w tym samym czasie. Astronomowie mogą określić ich względny wiek na podstawie składu chemicznego, zwanego metalicznością. Ponieważ wszystkie gwiazdy w gromadzie kulistej powstały mniej więcej w tym samym czasie, wykazują one podobne właściwości. Naukowcy uważają, że podobieństwo to obejmuje zawartość helu w tych obiektów. Sądzili, że wszystkie gwiazdy w gromadzie kulistej zawierają podobne ilości tego pierwiastka.

Jednak obserwacje gromady NGC 2419 przeprowadzone przez Hubble’a ujawniły, że nie zawsze tak jest. Zdaniem badaczy ta gromada kulista zawiera dwie oddzielne populacje czerwonych olbrzymów, a jedna z nich jest niezwykle bogata w hel. Gwiazdy NGC 2419 zawierają również inne pierwiastki. W szczególności różna jest zawartość azotu. Jak wskazują naukowcy, gwiazdy bogate w hel znajdują się głównie w centrum gromady kulistej i obracają się. Obserwacje Hubble’a zrodziły pytania dotyczące powstawania tej struktury – astronomowie nie są pewni czy te dwie różne grupy gwiazd powstały razem, czy cały obiekt powstał inaczej.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się