NGC 4680
Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Riess et al.

NGC 4680 – galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Panny, w której zaobserwowano supernową

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 4680, znajdującą się w gwiazdozbiorze Panny.

Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a przedstawia galaktykę spiralną znaną jako NGC 4680. Została odkryta przez astronoma Johna Herschela 27 maja 1835 roku. Obiekt otaczają dwie inne galaktyki, po prawej i w dolnej środkowej części obrazu. NGC 4680 przyciągnęła uwagę naukowców w 1997 roku, gdy doszło w niej do wybuchu supernowej znanej jako SN 1997bp.

Fot. ESA/Hubble & NASA, A. Riess et al.

NGC 4680, zdaniem astronomów, jest galaktyką dość trudną do sklasyfikowania. Czasami określa się ją mianem galaktyki spiralnej, ale bywa również klasyfikowana jako galaktyka soczewkowata. Galaktyki soczewkowate plasują się gdzieś pomiędzy galaktykami spiralnymi i eliptycznymi. Chociaż NGC 4680 posiada rozróżnialne ramiona spiralne, nie są one wyraźnie zdefiniowane, a końcówka jednego z nich wydaje się bardzo rozproszona.

Galaktyki nie są statyczne, a ich morfologie (a tym samym ich klasyfikacje) zmieniają się w trakcie ich życia. Uważa się, że galaktyki spiralne ewoluują w galaktyki eliptyczne, najprawdopodobniej poprzez łączenie się ze sobą, przez co tracą swoją charakterystyczną strukturę spiralną.

Panna (łac. Virgo) jest gwiazdozbiorem zodiakalnym, który był już znany w starożytności. Rozciąga się po obu stronach równika niebieskiego, między Lwem i Wagą. Jest to największy gwiazdozbiór zodiakalny i drugi co do wielkości gwiazdozbiór na niebie (mniejszy tylko od Hydry). W Polsce jest widoczny wiosną. Liczba gwiazd możliwych do zobaczenia w nim gołym okiem wynosi około 95. W gwiazdozbiorze Panny znajduje się najwięcej galaktyk na całym niebie.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się