NGC 6496
Fot. ESA/Hubble & NASA

NGC 6496 – gromada kulista w gwiazdozbiorze Skorpiona

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali gromadę kulistą oznaczoną jako NGC 6496, znajdującą się w gwiazdozbiorze Skorpiona.

Jak opisują badacze z NASA, uchwycona przez Teleskop Hubble’a, licząca 10,5 miliarda lat, gromada kulista NGC 6496 jest domem dla gwiazd zawierających metale ciężkie. Obiekt tworzące tę strukturę są wzbogacone o znacznie wyższe proporcje metali – pierwiastków cięższych niż wodór i hel, które w astronomii znane są jako metale – niż gwiazdy znajdujące się w podobnych gromadach.

Fot. ESA/Hubble & NASA

Niektóre z tych gwiazd o wysokiej metaliczności są również gwiazdami zmiennymi, co oznacza, że ich jasność zmienia się w czasie. NGC 6496 zawiera wile obiektów o długim okresie zmienności – olbrzymich gwiazd pulsujących, których jasność może zmieniać się nawet przez tysiąc dni – oraz gwiazd podwójnych zaćmieniowych o krótkim okresie zmienności, które przygasają po zaćmieniu przez gwiezdnego towarzysza.

Charakter zmienności tych gwiazd może ujawnić ważne informacje na temat ich masy, promienia, jasności, temperatury, składu i ewolucji, dostarczając astronomom pomiarów, które byłyby trudne lub nawet niemożliwe do poznania innymi metodami.

NGC 6496 została odkryta w 1826 roku przez szkockiego astronoma Jamesa Dunlopa. Gromada znajduje się w odległości około 35 tysięcy lat świetlnych od Układu Słonecznego, w południowym gwiazdozbiorze Skorpiona.

Skorpion (łac. Scorpius) to gwiazdozbiór zodiakalny znajdujący się na południowej półkuli niebieskiej, w pobliżu środka Drogi Mlecznej, pomiędzy gwiazdozbiorem Wagi na zachodzie i gwiazdozbiorem Strzelca na wschodzie. Jest to jeden z 48 gwiazdozbiorów zidentyfikowanych przez greckiego astronoma Ptolemeusza w II wieku. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 100. Najjaśniejszą z nich jest Antares.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się