Prusias ad Hypium
Fot. Flickr/David Stanley

Niezwykła lwia mozaika z ruin miasta Prusias ad Hypium

W czasie wykopalisk prowadzonych na terenie starożytnego miasta Prusias ad Hypium, w północno-zachodniej Turcji, archeolodzy odkryli niezwykłą mozaikę przedstawiającą lwy.

Na obszarze leżącego w północno-zachodniej Turcji miasta Düzce badacze znaleźli mozaikę przedstawiającą lwy. Zabytek pochodzi z czasów, kiedy na tym obszarze leżało starożytne rzymskie miasto Prusias ad Hypium. Rzymianie zbudowali ten ośrodek miejski na terenie wcześniejszego bityńskiego miasta. Mozaika służyła jako podłoga pomieszczenia znajdującego się na górnej krawędzi miejskiego teatru z III wieku p.n.e., informuje portal „Archeology„.

Burmistrz Düzce Faruk Özlü stwierdził, że podczas wykopalisk prowadzonych na obszarze dawnego miasta Prusias ad Hypium w najlepszym okresie badacze nieomal codziennie odkrywali nowe artefakty. Jak stwierdził: „Odkryliśmy tu wyjątkową mozaikę. Jest ona ważnym elementem starożytnego teatru, który nie ujrzał światła dziennego. Wcześniej znaleźliśmy tu posąg Meduzy, Apolla i Aleksandra Wielkiego. Ten czwarty ważny odkryty artefakt nazwaliśmy Mozaiką Lwa. Archeolodzy twierdzą, że jest to artefakt unikalny”.

Wcześniejsze wykopaliska prowadzone w tym starożytnym mieście, znanym jako „Efez zachodniego Morza Czarnego”, ujawniły również starożytny teatr pochodzący z III wieku p.n.e. Jednak pod ziemią znajduje się jeszcze więcej zabytków do odkrycia, w tym pozostała część teatru, akwedukty i rzymski most. Jak wynika z oświadczenia muzeum, mozaikę odkopano pośrodku osi dawnego teatru. Całe pomieszczenie było pokryte mozaikową podłogą składającą się z białych, niebieskich, żółtych, zielonych i brązowych tesser, który zostały wykonane z niezwykłą precyzją. Brzegi mozaiki są ozdobione wzorami geometrycznymi oraz mają formę ramy składającej się z większych i kolorowych tesser. Odkryte na miejscu artefakty dowodzą, że obiekt ten był miejscem kultu Dionizosa. Wewnętrzne ściany pomieszczenia były wyłożone marmurowymi płytami.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się