Harran
Fot. Wikimedia/Theugursevinc.

Niezwykłe znalezisko z Turcji. W Harran odkryto 1500-letni kościół bizantyjski

Badacze prowadzący wykopaliska na terenie stanowiska archeologicznego Harran w południowo-wschodniej Turcji odkryli ruiny bizantyjskiego kościoła z V wieku. Położony w prowincji Şanlıurfa obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stojący na czele zespołu archeologów prowadzących wykopaliska na obszarze starożytnego miasta Harran prof. dr hab. Mehmet Önal z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Harranie stwierdził, że ostatnie badania realizowane w tym miejscu odsłoniły nowe zabytki potwierdzające dawną wspaniałą historię tego miejsca. Naukowcy w trakcie najnowszych badań w Harran odkopali pozostałości lokalnego kościoła pochodzącego z czasów bizantyjskich, a dokładnie sprzed 1500 lat, informuje portal „Anatolian Archeology„.

W trakcie prac wykopaliskowych odkryto, że kościół z Harran ucierpiał zarówno wskutek najazdu Mongołów, jak i katastrof naturalnych. „Podczas naszych prac w tym zabytkowym kościele dostrzegliśmy ślady wskazujące na to, że to Mongołowie spalili i zniszczyli ten budynek. Nie byli oni jednak jedynymi autorami jego zniszczenia, gdyż odnotowaliśmy również wyraźne oznaki trzęsienia ziemi. Cała północna ściana nawy kościoła spoczywa płasko na boku w jednym kawałku” – powiedział prof. Mehmet Önal.

Jak poinformował turecki dziennik „Hurriyet”, prace wykopaliskowe w niektórych częściach odkrytej struktury zostały zakończone. „To ogromny kościół o układzie bazyliki. Teraz, gdy znajdujemy się w nawie północnej, będącej jego główną nawą, większość wnętrza kościoła jest już widoczna”. Önal przybliżył również szczegóły dotyczące struktury i stylu architektonicznego w jakim został wykonany ten zabytkowy bizantyjski kościół: „Na filarach budynku znajdują się rzeźby liści akantu. Odkryliśmy również filary stoa w dużej części nawy północnej. Najprawdopodobniej górne części filarów zostały usunięte”.

Następnie ekspert dodał: „Oznacza to, że podziemne filary czekają obecnie na odkrycie. Cały kościół z apsydą i pozostałymi nawami będzie widoczny dopiero wtedy, kiedy zakończymy prace wykopaliskowe w pozostałych częściach tego miejsca Warto tu nadmienić, że posadzki kościołów z tego okresu najczęściej są mozaikowe. W związku z tym i w tym przypadku oczekujemy, że po odkopaniu podłogi tego kościoła natkniemy się na mozaiki”. Przeprowadzone datowanie potwierdziło, iż odkryty zabytek pochodzi z wczesnego okresu wschodnio-rzymskiego, a dokładnie V wieku.

Archeolog podkreślił, że ta lokalna świątynia wyróżnia się na tle innych kościołów z tego okresu swoim pokaźnym rozmiarem. „Zabytek ten liczy 70 metrów długości i został on zbudowany z ciosanych kamieni. To wszystko czyni go największym znanym kościołem o randze katedry jaki kiedykolwiek został znaleziony na terenach południowo-wschodniej Turcji”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się