ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy o poranku przyspiesza odchudzanie

Ocet jabłkowy jest jednym z najpopularniejszych produktów powstających na skutek fermentacji octowej. Już w czasach starożytnych był używany jako środek leczniczy. Obecnie coraz częściej jest wykorzystywany jako suplement diety redukcyjnej. Jego nowe coraz częstsze zastosowanie ma związek z przekonaniem, iż ten dodatek kuchenny istotnie przyspiesza tempo procesu chudnięcia. Libańscy naukowcy postanowili zbadać ten temat – ich wyniki częściowo potwierdzają jego dietetyczne właściwości.

Początki octu jabłkowego w roli toniku o właściwościach prozdrowotnych sięgają czasów antycznej Grecji. Już wówczas ojciec medycyny Hipokrates wykorzystywał ten wodny roztwór kwasu octowego, który powstaje na skutek fermentacji jabłek, do leczenia ran, gorączki, czy owrzodzeń skóry. Medyczna funkcja tego produktu ma związek z jego przeciwbakteryjnymi właściwościami, działaniem przeciwutleniającym oraz zmniejszaniem poziomu cukru we krwi.

Tematowi dotyczącemu tego w jak szerokim stopniu pozytywne działanie dla zdrowia może mieć ocet jabłkowy przyjrzała się grupa naukowców z Libanu. W toku badania eksperymentalnego sprawdzili czy przyprawa ta może być efektywnym środkiem wspomagającym odchudzanie, a także czy korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi oraz czy obniża poziom lipidów we krwi (cholesterolu i trójglicerydów). Wyniki ich prac wskazują, że ocet jabłkowy faktycznie może mieć dobry wpływ na każdą z tych trzech kwestii zdrowotnych, ale jednocześnie podkreślają, że działanie tego produktu nie jest tak proste, aby można było go scharakteryzować jako np. lek odchudzający, informuje portal „The Conversation„.

Badanie zespołu libańskich naukowców zostało przeprowadzone za pomocą metody podwójnie ślepej próby. Polega ono na tym, że ani osoby biorące udział w badaniu, ani realizujący je specjaliści nie wiedzą, który ze stosowanych w badaniu klinicznym sposobów leczenia otrzymuje uczestnik badania. W trakcie badania  w związku z tym nie było wiadomo do jakiej grupy terapeutycznej środek został przydzielony. Oprócz tego zrealizowane badanie kliniczne miało randomizowany charakter kontrolny. Uczestnikami badania były młode osoby z nadwagą i otyłością w wieku od 12 do 25 lat.

Naukowcy w losowy sposób przydzieli każdą z 30 osób biorących udział w badaniu do jednej z czterech grup. Członkowie pierwszych trzech grup zostali poinstruowani, iż muszą dodawać ocet jabłkowy w proporcjach 5, 10, 15 ml do 250 ml wody każdego ranka przed zjedzeniem pierwszego posiłku przez 12 tygodni. Czwarta grupa była kontrolna i przynależące do niej osoby spożywały nieaktywny napój (placebo), który był sporządzany na bazie kwasu mlekowego dodawanego do wody – dzięki temu był on nieodróżnialny, zarazem pod kątem wizualnym, jak i smakowym, od wody z dodanym octem jabłkowym. Jak podkreślają naukowcy, przeprowadzone w ten sposób badanie dostarcza wysokiej jakości dowodów, ponieważ pozwala dokładnie wykazać przyczynę i skutek danego badanego zjawiska – tym samym interwencja, w tym przypadku w postaci octu jabłkowego – prowadzi do określonego wyniku.

Po okresie trzech miesięcy w trzech badanych grupach, których członkowie każdego dnia o poranku pili wodę z octem jabłkowym, okazało się, że faktycznie jego spożywanie wiązało się ze znacznym spadkiem wagi i wskaźnika masy ciała (BMI). Osoby przygotowujące napój z octu jabłkowego średnio w tym okresie traciły na wadze 6-8 kg i zmniejszyła swój wskaźnik BMI o 2,7-3 punkty, w zależności od dawki produktu. Innym pozytywnym efektem konsumpcji tego preparatu było również znaczne zmniejszenie obwodu talii i bioder. Autorzy badania donoszą także, iż wśród jego uczestników nastąpił znaczny spadek poziomu glukozy, trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Jak potwierdziły również inne badania prowadzone na zwierzętach, zawarty w occie jabłkowym kwas octowy może wpływać na ekspresję genów zaangażowanych w spalanie tłuszczów w celu uzyskania energii. Jednak nie przeanalizowano w nim, czy mechanizm ten może przyczyniać się na lepszy metabolizm, a tym samym szybsze spalanie zbędnych kilogramów.

Chociaż badanie przyniosło obiecujące efekty, to jak twierdzą sami jego autorzy istnieją również powody do ostrożności. Po pierwsze, uczestnikami badania były osoby w wieku od 12 do 25 lat, więc nie można na pewno stwierdzić, czy jego wyniki można zastosować do wszystkich ludzi. Po drugie metody statystyczne, którymi posłużono się w badaniu nie pozwalają z całą pewnością stwierdzić, że taka sama utrata masy ciała wystąpiłaby jeszcze raz, gdyby badanie zostało przeprowadzone ponownie.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się