spędzanie czasu przed ekranem

Ograniczenie czasu przed smartfonem jest kluczowe dla zdrowia

Nadmierne spędzanie czasu przed ekranem smartfonów ma negatywne skutki dla zdrowia, sprzyja siedzącemu trybowi życia i niezdrowym nawykom żywieniowym.

„Każda minuta spędzona przed smartfonem to dodatkowa minuta siedzącego trybu życia” – stwierdził doktor Yannick Guillodo, lekarz w szpitalu we francuskim Breście i autor książki Le smartphone tue (Smartfon zabija).

Jak wykazują liczne badania, siedzący tryb życia zwiększa ryzyko chorób przewlekłych, jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie, ale również przedwczesnego zgonu.

Francuzi spędzają średnio 60 proc. czasu wolnego przed ekranem, a jedynie 16,8 proc. poza domem, uprawiając sport, odwiedzając muzea czy robiąc zakupy. Jak zaznacza Yannick Guillodo, można jednocześnie uprawiać sport kilka godzin w tygodniu i prowadzić siedzący tryb życia. Jako przykład podaje doświadczenie zawodowe podczas Pucharu Narodów Afryki, gdy w 2010 r. młodzi piłkarze między meczami i treningami chodzili na spacery lub grali w tenisa stołowego, a dziewięć lat później stale wpatrywali się w ekrany swoich smartfonów.

Nadmierne spędzanie czasu przed ekranem smartfonów ma negatywny wpływ na sen oraz żywienie. „Rozproszenie uwagi, wprowadzone przez ekrany, zaburza sygnały sytości. Będziecie jedli więcej. Ale będziecie również jedli mniej zdrowo. Zawsze łatwiej jest jeść chipsy, skrolując, niż obrać pomarańczę” – tłumaczy Yannick Guillodo, cytowany przez „Le Figaro”.

W ramach walki z uzależnieniem od smartfonów Yannick Guillodo zaproponował akcję „Posons nos smartphones” („Odłóżmy smartfony”) w Breście. Mieszkańcy miasta przez tydzień mieli odkładać smartfon na godzinę dziennie. Zaoszczędzony w ten sposób czas miał być wykorzystany przez nich na inne aktywności, bez ekranu. Wyzwanie miało na celu uświadomienie jego uczestnikom zagrożeń dla zdrowia, związanych z nadmiernym używaniem smartfonów, a także ocenienie skuteczności odstawienia smartfona na godzinę dziennie w odzwyczajaniu się od ekranów.

Mieszkańcy Brestu, biorący udział w akcji, poproszeni zostali o wypełnienie ankiety przed akcją i po niej, wskazując średni dzienny czas spędzany przed ekranem smartfona i średnią liczbę kroków, podaną na liczniku kroków w smartfonie. Spośród 1200 osób, które zgłosiły się do udziału, jedynie 500 ukończyło program „Odłóżmy smartfony”. „Pierwsza nauka z tego doświadczenia: 75 proc. osób zmotywowanych do podjęcia tego wyzwania nie było w stanie zmniejszyć na tydzień ich czasu przed smartfonem o godzinę dziennie!” – zaznacza Yannick Guillodo, cytowany przez „Le Figaro”.

Aż 89 proc. osób, które w ramach projektu ograniczyły o godzinę dziennie użycie smartfona, zwiększyło jednocześnie aktywność fizyczną. „Obiektywnie zwiększyły one liczbę kroków. Ta dodatkowa godzina aktywności fizycznej dziennie jest istotnym postępem” – podkreśla Yannick Guillodo, dodając, że chciałby, aby podobne wyzwanie podjęto w całej Francji.

oprac. Julia Mistewicz

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się