paraolimpiada
PKOL/Instagram/polskikomitetparaolimpijski

Paraolimpiada – podsumowanie zmagań polskich herosów

Paraolimpiada jest ukazaniem dla wszystkich ludzi, jak ludzkie, fizyczne granice są przekraczane przez sportowców w XXI wieku.

Polska reprezentacja na Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu 2024 udowodniła swoją siłę i determinację, zdobywając aż 23 medali – w tym 8 złotych, zajmując 14 miejsce w ogólnej klasyfikacji . Nasi paraolimpijczycy rywalizowali w różnych dyscyplinach, pokazując, że niepełnosprawność nie jest barierą w drodze po sukces.

Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu 2024 zgromadziły około 4400 sportowców z 168 krajów, którzy rywalizowali w 22 dyscyplinach. Polskę reprezentowało 84 zawodników, którzy wystartowali w licznych konkurencjach, takich jak pływanie, lekkoatletyka, tenis stołowy, parakolarstwo i wiele innych. Zmagania sportowe były niezwykle emocjonujące, a polscy paraolimpijczycy nie tylko walczyli o medale, ale także o przekraczanie własnych ograniczeń i pokazywanie, że sport nie zna barier. Każdy dzień przynosił nowe sukcesy, a zawodnicy rywalizowali na najwyższym poziomie, udowadniając, że determinacja i ciężka praca przynoszą owoce na największych światowych arenach​.

Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu 2024 były areną niezwykłych osiągnięć polskich sportowców. Dzięki znakomitym występom w takich dyscyplinach jak pływanie, lekkoatletyka oraz tenis stołowy, biało-czerwoni zdobyli 8 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych medali.

Złoci medaliści

Kamil Otowski zdobył 2 złote medale w pływaniu na 100 oraz na 50 metrów stylem grzbietowym w kategorii S1. Wyścig na 100m był to pierwszy złoty medal dla Polski w tej edycji igrzysk. Otowski jest specjalistą w pływaniu dla zawodników z najcięższymi stopniami niepełnosprawności ruchowej. Jego czas w finale na 50m wynosił 2:17:85, co pozwoliło mu pokonać swoich rywali z dużą przewagą.

Barbara Bieganowska-Zając zdobyła złoty medal na dystansie 1500 metrów w klasie T20 podczas igrzysk w Paryżu 2024. Jest wielokrotną paraolimpijską medalistką i specjalistką w biegach średniodystansowych. W Paryżu obroniła swój tytuł z poprzednich igrzysk w Tokio. Czas, jaki uzyskała w biegu, to 4:26:06.

Róża Kozakowska pobijając rekord świata wywalczyła dla Polski złoty medal w rzucie maczugą w kategorii F32, który jednak po protestach brazylijskiej kadry, został jej odebrany. Polska reprezentacja odwołała się od decyzji, lecz decyzja została podtrzymana. Róża broniła złota wywalczonego przed trzema laty w Tokio również będąc stałą rekordzistką świata.

Rafał Czuper zdobył złoty medal singlu tenisa stołowego w klasie 2, wygrywając z Czechem 3 do 1. Nasz reprezentant, który bierze udział w zawodach będąc ograniczony wózkiem w pewny sposób wywalczył swój pierwszy złoty medal na igrzyskach olimpijskich.

Patryk Chojnowski zdobył złoty medal w tenisie stołowym w grze indywidualnej, pokonując swojego rywala w finale 3:2. Zdobył również złoty medal wspólnie z Piotrem Grudniem w deblu w kategorii MD18.  Chojnowski jest doświadczonym zawodnikiem, który od lat rywalizuje na paraolimpiadach i mistrzostwach świata. Wcześniej zdobywał złote medale w Londynie 2012 i Tokio 2020 oraz wicemistrz paraolimpiady w Rio 2016. Specjalizuje się w grze w klasie 10, która obejmuje zawodników z lżejszymi niepełnosprawnościami.

Piotr Grudzień zdobył złoty medal igrzysk paraolimpijskich w Paryżu  w deblu w kategorii MD18. Zdobyli oni szósty krążek dla polskiej ekipy na tej imprezie oraz 3 złoty. Wspólnie z Karoliną Pęk również wygrał dla polskiej reprezentacji brązowy medal w miksie.

Karolina Pęk wygrała w singlu kobiet w klasie 9 z Chinką G.Y.Xiong wygrywając z przeciwniczką 3 do 2. Urodzona w Nowej Dębie Zawodniczka, wygrała również w grze zespołowej złoto w Rio oraz Tokio. Zdobyła również brązowy medal z Piotrem Grudniem oraz Natalią Partyką.

Karolina Kucharczyk wywalczyła złoty medal igrzysk paraolimpijskich w skoku w dal w kategorii T20. Najlepszy wynik Pani Karoliny to 5,82 metra.

Srebrni medaliści

Lucyna Kornobys zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą w kategorii F34. Był to siódmy medal dla polskiej reprezentacji. Polka osiągnęła wynik 8,33 co pozwoliło jej pokonać trzecią Marokankę o ponad pół metra.

Michał Dąbrowski zdobył srebrny medal w szermierce po wyrównane walcej, którą minimalnie przegrał z Yanke Fengiem. Polak prowadził wynikiem 14:13, jednak ostatecznie Chiński szermierz okazał się w tym dniu lepszy.

Kinga Dróżdż zdobyła srebrny krążek po finałowej walce, w której uległa Chińskiej rywalce. Rywalizacja Kingi okazała się być zwięczeniem walki Polskich szermierzy o medale na paraolimpiadzie w Paryżu.

Natalia Partyka zdobyła medal igrzysk paraolimpijskich srebrnego koloru w kategorii WD10. W finale uległa Australijce Yang Qian. Zdobyła również brązowy medal w deblu grając wspólnie z Karoliną Pęk w klasie WD20. Natalia jest bardzo utytuowanym sportowcem na tej imprezie zdobywając już dwanaście medali paraolimpijskich, debiutując w Sydney 2000 roku, mając zaledwie 11 lat.

Renata Śliwińska zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą w klasie F40, osiągając wynik 9 metrów. Jest 28 letnią specjalistką w konkurencjach rzutowych i reprezentuje Polskę w tej kategorii od kilku lat. Wcześniej zdobyła złoto na Mistrzostwach Europy. To jej pierwszy medal na paraolimpiadzie.

Łukasz Ciszek jako nasz polski łucznik zdobył srebrny medal w łucznictwie klasycznym, ulegając w finale jedynie Harvinderowi Singhemowi z Indii. W wywiadach w pięknych słowach wypowiadał się na temat swojej rodziny, która wspierała go w roku pełnym wyzwań.

Brązowi medaliści

Maciej Lepiato zdobył brązowy medal w skoku wzwyż, skacząc 2,03 metra w klasie T64. Maciej jest doświadczonym lekkoatletą, który już w 2012 roku zdobył złoty medal w Londynie oraz w 2016 w Rio de Janeiro. W 2020 roku udało mu się zdobyć brązowy medal. Jego rekord życiowy to 2,22.

Lech Stoltman zdobył swój trzeci brązowy medal w paraigrzyskach w swojej karierze w kategorii F55. Wcześniej zdobył medal w Rio oraz w Tokio. Wywalczył swój medal wybitnym rzutem 11.90 metra wygrywając minimalnie, ale wystarczająco z Zafarem Zakerem, który był 4 w klasyfikacji.

Michał Chmielewski zdobył ósmy medal na igrzyskach paraolimpijskich dla polskiej reprezentacji brązowego koloru. Polski strzelec wywalczył medal w rywalizacji z karabinu małokalibrowego na 50 metrów z trzech postaw.

Zbigniew Maciejewski zdobył jedenasty medal dla Polski w kolarstwie w jeździe indywidualnej na czas w klasie C1, pokonał odcinek 14,1 kilometra w czasielekko ponad 21 minut.

Dorota Bucław zdobyła brązowy medal w tenisie stołowym w klasie łączonym w WS1-2, wygrała pewnie ćwierćfinał, 1/8 finału, lecz w półfinale minimalnie przegrała z Włoszką Giadą Rossi.

Michał Dąbrowski wywalczył brązowy medal tegorocznych igrzysk paraolimpijskich. Podczas rywalizacji w szermierce w kategorii B pokonał Chińczyka Zhanga Jie 15 do 14.

Rafał Wilk zdobył brązowy medal w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego H4 na trasie 56,8 km. Był to 17 medal biało-czerwonych na tegorocznych igrzyskach.

Zmagania sportowe były niezwykle emocjonujące, a polscy paraolimpijczycy nie tylko walczyli o medale, ale także o przekraczanie własnych ograniczeń i pokazywanie, że sport nie zna barier. Każdy dzień przynosił nowe sukcesy, a zawodnicy rywalizowali na najwyższym poziomie, udowadniając, że determinacja i ciężka praca przynoszą owoce na największych światowych arenach​.