pierścień do monitorowania zdrowia

Pierścień do monitorowania zdrowia – technologia na naszej dłoni

Na rynku pojawia się wiele technologii, które są częścią naszego ubioru, kolejną jest pierścień do monitorowania zdrowia.

W kolejnym odkryciu w dziedzinie technologii medycznych, inżynierowie z University of Waterloo zaprezentowali innowacyjny pierścień, wyposażony w zultraminiaturyzowany czujnik zdolny do przesyłania kluczowych danych zdrowotnych. Ten niewielki gadżet, noszony na palcu jak zwykła biżuteria, otwiera nowe możliwości dla monitorowania stanu zdrowia, zarówno dla pacjentów, jak i profesjonalistów medycznych, na niespotykaną dotąd skalę.

Nietypowość tego wynalazku polega na jego zdolności do bezpiecznego i efektywnego przekazywania danych medycznych – od poziomu cukru we krwi po nasycenie tlenem – bezpośrednio do smartfonów czy klinik zdrowia, wykorzystując do tego celu fale radiowe. Jako kolejny krok ku stworzeniu urządzenia służącego nieinwazyjnym zastosowaniom medycznym, ten pierścień ma potencjał znacząco ułatwić życie osobom wymagającym ciągłego monitorowania różnych parametrów zdrowotnych.

Dr Omar Ramahi, profesor na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, podkreśla, że rozwój technologii do noszenia jest kluczowy dla sukcesu rewolucji w czujnikach bezprzewodowych. Bez odpowiednio zaprojektowanej anteny, postęp w dziedzinie urządzeń Internetu Rzeczy Medycznych (IoMT) byłby znacznie ograniczony. IoMT obejmuje różnorodne narzędzia i aplikacje, które za pośrednictwem internetu mogą monitorować vitalne parametry życiowe oraz śledzić postępy w leczeniu.

Ten trend wzrostu zastosowań czujników do noszenia, który zaobserwowaliśmy w ostatniej dekadzie, wynika z rosnącej popularności gadżetów takich jak smartwatche czy opaski fitness. Jednakże, klasyczne czujniki stosowane w smartfonach nie sprawdzają się w mniejszych urządzeniach IoMT, co stwarza wyzwania dla projektantów nowych rozwiązań w medycynie.

Rania Rabhi, która przy współpracy z Ramahi opracowała prototyp pierścienia, stanęła przed wyzwaniem zminiaturyzowania anteny przy zachowaniu jej wysokiej wydajności i zapewnieniu komfortu noszenia pierścienia. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu cienkiego, elastycznego laminatu o wysokiej częstotliwości, który można formować wokół palca, nie ograniczając przy tym aktywności użytkownika. Projekt ten wskazuje na możliwość praktycznego wykorzystania noszonych anten w systemach opieki zdrowotnej, umożliwiając lekarzom dostęp do istotnych informacji bez konieczności regularnych wizyt pacjentów. Taka innowacja ma potencjał do zrewolucjonizowania zarządzania opieką zdrowotną, czyniąc ją bardziej efektywną i dostępną.

Prezentacja technologii na Międzynarodowym Sympozjum Anten i Propagacji IEEE 2023 oraz na Spotkaniu Nauk Radiowych USNC-URSI (USNC-URSI) potwierdza jej znaczenie i potencjalne korzyści dla przyszłości medycyny. Dzięki tej przełomowej antenie, noszenie monitora zdrowia może stać się równie proste i nieinwazyjne jak założenie pierścienia na palec.

Szymon Ślubowski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się