Villamagna

Pierwsze takie znalezisko we Włoszech. Starożytny rzymski browar z Villamagna

Na terenie prowincji Macerata, która słynie z długich tradycji produkcji wina, archeolodzy odkryli pierwszy znany na Półwyspie Apenińskim browar, który pochodzi z czasów rzymskich. Najnowsze znaleziska w tym regionie zostały dokonany przez badaczy z Uniwersytetu w Maceracie. Oprócz starożytnego browaru obejmują one piece do produkcji ceramiki oraz kuźnie w których obróbce poddawano metale. Zabytki te zostały zidentyfikowane na obszarze stanowisk archeologicznych Urbs Salvia i Villamagna.

Prowadzona przez archeologów z Uniwersytetu w Maceracie najnowsza 30. kampania wykopaliskowa na terenie stanowisk Urbs Salvia i Villamagna zakończyła się spektakularnym sukcesem. Najbardziej znaczącego odkrycie, o unikatowym charakterze na skalę całego Półwyspu Apenińskiego, zostało dokonane w Villamagna – to właśnie tam zostały zidentyfikowane pozostałości starożytnego rzymskiego browaru, a także willi pochodzącej z tego samego okresu. To nieoczekiwane znalezisko może mieć swoje źródło w dawnej galijskiej kulturze, ponieważ plemiona celtyckie, jeszcze przed ich najazdami na tereny Italii, były już znane ze spożywania piwa, informuje portal „La Brújula Verde„.

W IV wieku p.n.e. Galowie Senońscy, celtyckie plemię z terenów dzisiejszej północnej Francji, w wyniku migracji zajęli wiele obszarów znajdujących się w regionie Marche, wliczając w to także prowincję Macerata. Lud ten znacząco wpłynął na historię i kulturę regionu. Właściciele położonych tu willi najprawdopodobniej podążali śladami starożytnej piwowarskiej tradycji, która wywodziła się od Gallów.

Z kolei w toku wykopalisk na terenie stanowiska Urbs Salvia, które znajduje się na terenie miasta Urbisaglia, a dokładnie na obszarze kryptoportyku i forum ujawniono szereg licznych artefaktów oraz zabytków. Na zdecydowane wyróżnienie zasługują ruiny dawnej kuźni i pozostałości pieców służących do produkcji ceramiki, jakie zostały odkryte na tym terenie. Obydwie odkopane struktury pochodzą z czasów republiki rzymskiej. Zdaniem ekspertów znaleziska te rzucają nowe światło na historię i tempo romanizacji prowincji Ascoli Piceno, która została podbita przez Rzymian w II wieku p.n.e.

Regionalna Dyrekcja Muzeów Marche planuje rozszerzyć obszar dostępny dla zwiedzających w parku archeologicznym w Urbs Salvia o nowe odkrycia. Urbs Salvia została założona jako III wieku p.n.e. jako rzymska kolonia. Nie została ona założona w przypadkowym miejscu, gdyż jej położenie było związane z rzymskimi aspiracjami umocnienia kontroli nad niedawno podbitymi regionami północno-zachodniego Adriatyku.

Miasto to doświadczyło dynamicznego rozwoju, dzięki strategicznej lokalizacji wzdłuż arterii Via Flaminia. Na przestrzeni wieków stało się ono ważnym ośrodkiem politycznym, handlowym i religijnym. Początkowo miasto to nosiło nazwę „Pollentia”, ale zostało ono zmienione na dużo bardziej dzisiaj znane „Urbs Salvia” w czasach Oktawiana Augusta. Teren tego stanowiska archeologicznego jest poddawany intensywnej eksploracji od 1995 r.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się