L98-59 d

Pobliska super-Ziemia – L98-59 d – ma atmosferę bogatą w siarkę

Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), astronomowie przeprowadzili spektroskopię transmisyjną pobliskiej egzoplanety typu super-Ziemia znanej jako L98-59 d. Badanie sugeruje, że glob ma atmosferę bogatą w siarkę.

Jak tłumaczą naukowcy, L98-59 to jasna gwiazda karłowata typu M znajdująca się w odległości około 34,6 lat świetlnych od Ziemi. Wiadomo, że krążą wokół niej co najmniej cztery planety, z których jedną jest L98-59 d – super-Ziemia około 58 proc. większa od naszej planety, o masie 2,31 masy Ziemi. Glob okrąża swojego gospodarza co 7,45 dnia, w odległości około 0,05 AU (jednostki astronomicznej). Temperatura równowagi planety szacowana jest na około 150 stopni Celsjusza.

Biorąc pod uwagę, że bardzo niewiele wiadomo o atmosferze L98-59 d, astronomowie ze Space Telescope Science Institute (STScI) w Baltimore, pod kierownictwem Amélie Gressierof z STScI, wykorzystali spektrograf bliskiej podczerwieni JWST (NIRSpec) do przeprowadzenia obserwacji spektroskopowych tej planety. Analizy zostały przeprowadzone w ramach pierwszego cyklu programu JWST Guaranteed Time Observations (GTO). Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Analizując uzyskane z pomocą Kosmicznego Teleskopu Webba dane, astrofizycy znaleźli ślady wskazujące na obecność siarki w atmosferze obcego świata. Ponadto wodór i hel wydają się być gazami tła obecnymi na obserwowanej egzoplanecie.

Zdaniem badaczy, atmosfera egzoplanety wykazuje wysoką zawartość siarkowodoru (H2S) i dwutlenku siarki (SO2). Wykluczyli oni możliwość, że może to być spowodowane zanieczyszczeniem gwiezdnym.

Astronomowie zauważają, że obecność dwutlenku siarki w atmosferach egzoplanet takich jak L98-59 d jest dowodem na fotochemię. Badacze spodziewają się odnajdywać na obcych światach różnych rodzajów związków zawierających ten pierwiastek oraz chmury. Dodają, że zdolność do wykrywania dwutlenku siarki w atmosferach egzoplanet jest kluczowym testem dla różnych modeli powstawania planet. Jednak naukowcy podkreślają znaczenie dalszych obserwacji tranzytu globu w celu potwierdzenia ich nowych odkryć.

„Jeśli zostanie to potwierdzone, wykrycie związków zawierających siarkę w atmosferze zdominowanej przez wodór wokół L98-59 d, planety o promieniu 1,58 promienia Ziemi, byłoby znaczącym odkryciem, ponieważ leży tuż przy granicy dla planet, które zachowały swoją pierwotną atmosferę wodorowo-helową” – podsumowują naukowcy.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się