V Światowe Igrzyska Koczowników
Fot. Anna Sokólska, reprezentantka Polski w łucznictwie konnym / Oficjalny fanpage Anny Sokólskiej / FB.

Polacy na Światowych Igrzyskach Koczowników

W Astanie odbywają się V Światowe Igrzyska Koczowników, podczas których Polacy startują w kilku dyscyplinach, w tym w w łucznictwie konnym. W tej mało jeszcze znanej dyscyplinie sportu Polskę reprezentowało pięcioro zawodników.

V Światowe Igrzyska Koczowników

Piąte Światowe Igrzyska Koczowników w stolicy Kazachstanu, Astanie, odbywające się pod patronatem UNESCO, rozpoczęły się w niedzielę. Zawody odbywają się w 21 dyscyplinach. Po czterech dniach zmagań tabelę medalową otwierają gospodarze z dorobkiem 58 medali – 26 złotych, 14 srebrnych i 18 brązowych. Drugie i trzecie miejsce zajmują kraje sąsiednie – Kirgistan i Uzbekistan. Polacy z dorobkiem w postaci jednego złotego i jednego srebrnego medalu (oba zdobyły kobiety) są na szóstym miejscu w klasyfikacji, a łącznie medale zdobywali reprezentanci 27 krajów. Igrzyska potrwają do soboty.

W skład polskiej drużyny w łucznictwie konnym weszli: Anna Sokólska, Emilia Truskolaska, Magdalena Dobrzyńska, Adam Turowski, Michał Cywoniuk oraz trener Michał Sanczenko.

„Nasz sport łączy w sobie dwie tradycyjne dyscypliny – łucznictwo tradycyjne i jeździectwo. Strzały muszą być oddawane w galopie. Jest kilka konkurencji, m.in. styl węgierski, azjatycki, styl koreański i turecki. Jedna z konkurencji została wymyślona przez naszego kolegę Michała Konczaja i jest stosowana na całym świecie” – powiedziała Anna Sokólska.

Pochodząca z Białegostoku zawodniczka zauważyła, że jest to nadal sport niszowy – w Polsce uprawia go obecnie około 150-200 osób – lecz gdy zaczynała przygodę z tym sportem, było ich zaledwie kilka. Dyscyplina staje się coraz bardziej popularna w wielu krajach. W zawodach w ramach Światowych Igrzysk Koczowników startowali łucznicy i łuczniczki m.in. z Kazachstanu, Syrii, Turcji, Malezji, Omanu, USA, Węgier czy Mongolii. Polak Radosław Kożuch zasiadał też w składzie sędziowskim.

Jak poszło reprezentantom Polski w łucznictwie konnym podczas tegorocznych igrzysk?

Anna Sokólska jest wielokrotną medalistką mistrzostw świata i Europy, wielu zawodów krajowych i międzynarodowych, a swoje sukcesy odnosiła w krajach takich jak Japonia, Iran czy Turcja.

„Dużym zaskoczeniem dla organizatorów było zdobycie przeze mnie pierwszego miejsca w Iranie i konieczność wręczania mi medalu, głównie ze względu na różnice kulturowe i odmienne podejście do kobiet” – wspominała ze śmiechem łuczniczka.

„Nasz białostocki klub AMM Archery zajmuje się szkoleniem w tej dyscyplinie. Szkolimy nie tylko młodzież, zdarzają się nowi adepci łucznictwa konnego nawet w wieku 50 lat” – powiedziała. Jak dodaje, w Polsce podobne kluby działają też w okolicach Trójmiasta, Krakowa, Łodzi, Warszawy czy Wrocławia.

Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Konnego zrzeszone jest w dwóch światowych organizacjach zajmujących się tą dyscypliną sportu – World Horseback Archery Federation oraz International Horseback Archery Alliance.

Dla Anny Sokólskiej to już drugie Światowe Igrzyska Koczowników. Jak sama opowiedziała, na poprzednich, które odbyły się w Turcji, osiągnęła lepszy rezultat. „Od tamtej pory poziom rywalizacji prezentowany przez reprezentantów z takich krajów jak Kazachstan, Chiny, Turcja czy Syria bardzo się podniósł, co mnie bardzo zaskoczyło. Na tych zawodach wypadliśmy słabo, nie zdobyliśmy żadnego medalu” – oceniła zawodniczka i dodaje, że nagrody zdobywane na zawodach nie są na razie imponujące.

„Na zawodach dużo zależy też od konia. W Europie możemy sobie pozwolić na to, by pojechać na zawody ze swoim, ale tutaj konie przydzielane są w drodze losowania, co też ma pewne znaczenie, ponieważ w łucznictwie liczy się także czas przejazdu, a konie są naprawdę różne” – powiedziała Anna Sokólska.

Jak wspomniała, polskim łucznikom i łuczniczkom nie udało się dotąd zdobyć medalu na tegorocznych igrzyskach. Dominują reprezentanci Kazachstanu, lecz medale w poszczególnych konkurencjach zdobyli także przedstawiciele Francji, Turcji i Mongolii.

Sebastian Markiewicz/PAP

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się