rzeźba
Fot. Rada Regionalna Stuttgartu

Rzeźba rzymsko-germańskiego bóstwa o ciele węża. Zaskakujące znalezisko ze Stuttgartu

Na terenie dawnego rzymskiego fortu w Stuttgarcie, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w Niemczech została odkryta rzeźba przedstawiająca tajemnicze rzymsko-germańskie bóstwo o ciele węża.

Od początku 2024 r. w dzielnicy Stuttgartu Bad Cannstatt, a dokładnie przy ulicy Altenburger Steige, gdzie znajdują się pozostałości dawnego rzymskiego fortu, pod nadzorem niemieckiego Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków (LAD) w miejscu tym są prowadzone prace archeologiczne. Wykopaliska te poprzedzają planowaną rozbudowę lokalnej miejskiej szkoły, informuje portal „Arkeonews„.

W czasach rzymskich, od około 100 do 150 roku n.e., na terenie dzisiejszego Stuttgartu znajdował się najpierw specjalny fort przeznaczony wyłącznie dla jednostek rzymskiej kawalerii, a następnie aż do 260 r. n.e. nastąpiła rozległa rozbudowa całego obiektu, który przybrał następnie formę osady cywilnej. W trakcie najnowszych wykopalisk w tym miejscu archeolodzy odkryli kamienną figurkę, która przedstawia jedno z bóstw klasycznego rzymskiego panteonu. Zabytek ten najprawdopodobniej jest powiązany z podobnym znaleziskiem pochodzącym sprzed 100 lat.

Rzeźba ta została odkryta przypadkiem: w zabłoconym piaskowcu dostrzegł ją pracownik firmy specjalizującej się w wykopaliskach ratowniczych (czyli takich, które poprzedzają prace budowlane). Po bliższym przyjrzeniu się i po wstępnym oczyszczeniu znalezisko okazało się być 30-centymetrową figurką przedstawiającą klęczącą postać z ludzką głową. Pomimo tego, iż zabytek ten na skutek zjawiska wietrzenia i ogólnego dużego upływu czasu utracił swoje dawne szczegółowe cechy, to nadal zachował on wiele interesujących elementów.

Ramiona przedstawionej postaci spoczywają na bokach górnej części ciała, a dłonie na biodrach i nogach. Jednak w przypadku tych ostatnich części ciała to nie mają one ludzkiego kształtu, a zamiast tego zlewa się w coś w rodzaju ciała węża.  Jak wyjaśnił główny archeolog LAD, dr Andreas Thiel: „Odkryta figurka przedstawia hybrydowe stworzenie z rzymsko-germańskiego świata bogów, być może był to wizerunek giganta. Jak pokazują analogiczne znaleziska, figura ta była częścią kolumny Jowisza-Giganta. Pomniki te w zakresie motywów łączą klasyczne starożytne wierzenia z ich germańskimi odpowiednikami”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się