Sanie omłotowe
Fot. Uniwersytet w Pizie

Sanie omłotowe – jedno z najstarszych narzędzi rolniczych Europy

Zgodnie z wynikami najnowszych badań naukowcy szacują, że sanie omłotowe, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były używane powszechnie przez rolników w wielu krajach śródziemnomorskich, od Turcji po Hiszpanię, pojawiły się po raz pierwszy w Grecji w roku 6500 p.n.e. Przyrząd ten służył do oddzielania plew od pszenicy.

Neolityczne pochodzenie sani omłotowych, które po raz pierwszy miały powstać na terenach dzisiejszej Grecji, zostało potwierdzone przez niedawne badania jakie przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem Uniwersytetu w Pizie. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych metod analitycznych, wykorzystywanych w badaniach materiałów krzemiennych, takich jak mikroskopia konfokalna, specjaliści byli w stanie prześledzić najwcześniejszy okres, kiedy ta technologia rolna została wprowadzona do użytku. Sanie omłotowe okazują się być jednymi z pierwszych maszyn rolniczych jakie pojawiły się na kontynencie europejskim, informuje portal „La Brujula Verde”.

Badania przeprowadzono w ramach kilku projektów badawczych, które zostały sfinansowane przez Unię Europejską, Włochy i Hiszpanię. Oprócz specjalistów z Uniwersytetu w Pizie w badaniach tych uczestniczyli także naukowcy z hiszpańskiej Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC) oraz greckiego Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. Dzięki badaniom międzynarodowego zespołu naukowców udowodniono, że sanie omłotowe pojawiły o 3000 lat wcześniej niż do tej pory uważano. Odkrycie to zapewnia nową perspektywę na historię innowacji technologicznych europejskich społeczeństw neolitycznych.

„Od lat pracujemy nad rekonstrukcją szlaków i mechanizmów rozprzestrzeniania się rolnictwa z Bliskiego Wschodu do pozostałej części basenu Morza Śródziemnego. Odkrywanie procesów innowacji technologicznych i sposobu wprowadzania nowych maszyn ma fundamentalne znaczenie dla rekonstrukcji przeszłych systemów technologicznych” – wyjaśnia profesor Niccolò Mazzucco z Uniwersytetu w Pizie, główny autor badania.

Jak dowodzi ekspert, zastosowanie sań młócących, znanych także pod rzymskim określeniem tribulum, pozwoliło na znaczne zwiększenie ilości przetworzonego ziarna i przyspieszyło jego przerób. „W przeszłości innowację tę łączono z narodzinami pierwszych państw, jednak z naszych badań wynika, że ​​jej pierwsze zastosowanie jest znacznie starsze. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej dowodów na to, że pierwsze udomowione zwierzęta służyły nie tylko jako źródło pożywienia, ale także pracy. A młocarnie są częścią szerszego procesu innowacji technologicznych, który obejmował wykorzystanie zwierząt w pracach rolniczych. ” – stwierdził Niccolò Mazzucco. Ekspert stwierdził również, że badania jego zespołu udowodniły, iż „neolit ​​był okresem znaczącego postępu technologicznego”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się