Siedem sposobów naukowców na przespaną noc

Śpimy coraz mniej i niestety, coraz gorzej. Często zapominamy, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa sen. Jednak ucząc się na nowo poznawać swój organizm i wyrabiać w nim nowe nawyki, przestaniemy być niewolnikami tabletek nasennych. Prezentujemy zatem siedem sposobów na przespaną noc – przygotowanych na podstawie badań naukowców analizujących nasze zwyczaje i ich wpływ na sen.

Obowiązek dla organizmu

Zaznaczmy jednak już na początku, że jakość snu zależy również od czynników specyficznych dla każdej osoby. Dlatego też poniższe wskazówki należy dostosować do własnych potrzeb. A zdając sobie już sprawę, że sen to czas na regenerację naszego organizmu, niech to będzie postanowienie nas wszystkich – nauczmy się wysypiać.

Po pierwsze: zaplanuj swój czas na sen, znajdź swój rytm

Wybierz stały przedział czasowy, w którym będziesz kładł się spać. Na przykład od 23:00 do 6:00 rano. W tych godzinach możesz budzić się tak często, jak chcesz. Z drugiej strony, nie możesz pozwolić sobie na sen poza tymi godzinami. Jedyny sen, na jaki możesz sobie pozwolić, mieści się właśnie w tych wyznaczonych przez ciebie godzinach. Naukowcy gwarantują, że nasz organizm nauczy się wysypiać, jeśli narzucimy mu określony harmonogram – rytm snu. 

Po drugie: wyłącz światło

To bardzo ważne: światło może zaburzać rytm dobowy, czyli nasz wewnętrzny zegar. Ograniczenie ekspozycji na światło jest ważne nie tylko przed pójściem spać, ale także w nocy, kiedy zegary biologiczne są szczególnie wrażliwe. Przede wszystkim unikajmy rzecz jasna tak zwanych „niebieskich” świateł (tych na ekranach laptów, tabletów, smartfonów), które obniżają poziom melatoniny, czyli hormonu snu.

Po trzecie: zadbaj o higienę snu

Nic dziwnego, że środowisko sprzyjające zasypianiu jest niezbędne. Pomyśl o najważniejszych parametrach takich, jak temperatura w sypialni czy świeża pościel. Chyba każdy z nas woli zasypiać w towarzystwie świeżego powietrza i zapachu unoszącego się z materiałów, którymi się okrywamy. Za optymalną temperaturę nocnego dobrego snu uznaje się 17,5-18 stopni Celsjusza.

Po czwarte: mniej rozmyślaj

Nasze myśli potrafią nieźle namieszać. Postarajmy się przestać myśleć przez ten krótki czas, który przeznaczamy na sen. Myślmy jedynie o przyjemnych doznaniach czy obrazach. Skończmy z gonitwą myśli.

Oczywiście, bardzo trudno jest całkowicie odciąć się od codziennych zmartwień i obowiązków. Jednak, nauczmy się odsuwać to wszystko w tył naszej głowy. Wypracujmy w głowie swój własny schemat, który ułatwi zasypianie.

Po piąte: zdecydowanie bądź offline, inaczej się nie wyśpisz

Naukowcy mówią to bardzo zdecydowanie: ilekroć zasypiamy na naszym smartfonie pojawia się kolejny komunikat, kolejny sms, kolejne połączenie. To wszystko sprawia, że coraz trudniej jest nam „odlecieć” w błogi stan i oddać się regeneracji. W tym miejscu recepta jest jedyna i właściwa – bądźmy offline.

Wyłączmy powiadomienia przychodzące do nas z mediów społecznościowych i nie pozwólmy, by nowo dodany post naszego dalekiego znajomego, wyrwał nas ze snu. 

Po szóste: rozważ inwestycję w naturalne wspomaganie dobrego snu

Na rynku jest mnóstwo naturalnych „wspomagaczy”, które pomogą w zasypianiu. Mają one zastąpić leki nasenne i pozwolić uniknąć kolejnego uzależnienia. Dobrym sposobem są krople lawendowe. Wystarczy dodać kilka kropli olejku z lawendy na poduszkę lub pościel.

Innym sposobem są na przykład popularne teraz kołdry obciążeniowe. Pomagają nie tylko zasnąć czy sprawić, że sen będzie głębszy, ale też zredukować stres.

Po siódme: upewnij się, że jesteś gotowy

Ostatni punkt dotyczy niezbędnych rytuałów przed pójściem spać. Zróbmy naprawdę wszystko, co może sprawić, że nie będziemy mogli się zrelaksować. Dla jednych może to być sprawdzenie, czy aby na pewno zamknęliśmy nasze mieszkanie. Dla innych – zgaszenie światła w innym pomieszczeniu czy zamknięcie okna. Przygotujmy się do snu jak najlepiej. Zadbajmy o swój komfort psychiczny i połóżmy się z myślą, że wszystko, co mieliśmy zrobić jest już za nami.

Laura Wieczorek

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się