Grobowiec nieznanego faraona
Fot. Egipskie ministerstwo turystyki i starożytności.

Sensacyjne odkrycie w Abydos. Grobowiec nieznanego faraona sprzed 3600 lat

W trakcie wykopalisk prowadzonych w ruinach starożytnego miasta Abydos w Egipcie archeolodzy znaleźli grobowiec nieznanego faraona. Niezwykły zabytek został datowany przez naukowców na 3600 lat.

Grobowiec nieznanego faraona

Podczas ostatnich prac badawczych w starożytnym Abydos, które było położone w historycznym Górnie Egipcie, naukowcy odkryli grobowiec nieznanego faraona, który władał Egiptem w burzliwym okresie 3600 lat temu. Archeolodzy zidentyfikowali królewski grób na terenie nekropolii. Znajdował się on na głębokości 7 metrów pod ziemią i zawierał kamienną komnatę grobową przykrytą cegłami z gliny, poinformowało egipskie ministerstwo turystyki i starożytności.

Okres panowania tego nieznanego z imienia egipskiego faraona został przez naukowców datowany na Drugi Okres Przejściowy, przypadającym na lata od 1640 do 1540 r. p.n.e. W tym okresie historii Starożytnego Egiptu, przypadającego na czasy pomiędzy Średnim Państwem, a Nowym Państwem, nastąpił zmierzch kulturalny dawnego Egiptu. Czasy te charakteryzowały się ogólną destabilizacją polityczną oraz rozbiciem dzielnicowym. Nad Północnym Egiptem panował wówczas najeźdźczy nomadyczny lud znany jako Hyksosi, a z kolei nad południowym Egiptem władało wtedy kilku egipskich królów.

Nieznana tożsamość dawnego władcy

Jedna z takich dzielnic mająca własnego władcę obejmowała Abydos w środkowym Egipcie i jego okolice. Imię jednego z królów tego egipskiego państewka jest jednak nieznane, gdyż nie zachowało się ono na żadnym z elementów grobowca, ani przedmiotów jakie w nim się znajdowały.

„Imię tego faraona było pierwotnie zapisane na malowanych ścianach otynkowanego muru grobowca, który zdobił podziemne wejście do wapiennej komory grobowej. […] Jednak teksty hieroglificzne na których było zapisane imię władcy zostały uszkodzone przez starożytnych grabieżców grobowców. Te fragmenty, które się zachowały nie wystarczą do odczytania imienia króla” – przekazał zespół archeologów.

Po splądrowaniu grobowca rabusie nie pozostawili żadnych szczątków mumii faraona ani jego sarkofagu. Archeolodzy nadal badają obszar, w którym znaleziono grobowiec. „Obszar ten może przynieść więcej królewskich grobowców z tej samej epoki, które mogą rzucić nowe światło na tożsamość właściciela tego nowego królewskiego grobowca” – powiedział Josef Wegner, stojący na czele zespołu archeologów realizujących obecnie wykopaliska w Abydos, w rozmowie z portalem „Live Science”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się