SETI

SETI będzie poszukiwać śladów obcej technologii w odległych galaktykach

Astronomowie od lat poszukują życia we Wszechświecie. Tym razem naukowcy z SETI będą wykorzystywać niskie częstotliwości radiowe w poszukiwaniu sygnałów technologii wykorzystywanej przez inteligentne istoty pozaziemskie.

SETI Institute, Berkeley SETI Research Center i Międzynarodowe Centrum Badań Radioastronomicznych przeprowadzą badanie z wykorzystaniem Murchison Widefield Array (MWA) w Australii Zachodniej. Badnia prowadzone przez dr Chenoa Tremblay z SETI Institute i prof. Stevena Tingaya z Curtin University, są pierwszymi, które będą skupiać się na oznakach obcej technologii w galaktykach poza Droga Mleczną, koncentrując się na niskich częstotliwościach radiowych (100 MHz).

Ta innowacyjna metoda będzie wykorzystywała szerokie pole widzenia MWA (FOV), pozwalając astronomom na objęcie około 2800 galaktyk podczas pojedynczej obserwacji, a dla 1300 z nich znana jest już odległość od Ziemi. Zazwyczaj poszukiwania pozaziemskiej inteligencji koncentrowały się na sygnałach w naszej galaktyce, to nowe podejście ma rozszerzyć obszar obserwacji, przyglądając się odległym galaktykom. Badania zostały opublikowane na serwerze preprintów arXiv.

Zdaniem naukowców, nowe podejście, czyni to badanie jednym z najbardziej szczegółowych poszukiwań supercywilizacji – bardziej zaawansowanych niż nasza własna. Aby wysłać sygnał z innej galaktyki, obcy musieliby dysponować technologią wystarczająco potężną, aby wykorzystać energię swojego Słońca lub kilku gwiazd w swojej galaktyce.

„Ta praca stanowi znaczący krok w naszych wysiłkach na rzecz wykrywania sygnałów pochodzących od zaawansowanych cywilizacji pozaziemskich. Duże pole widzenia i zakres niskich częstotliwości MWA sprawiają, że jest to idealne narzędzie do tego typu badań, a ustalone przez nas limity będą stanowić wytyczne dla przyszłych badań” – podkreśla Tremblay.

Chociaż pierwsze próby nie wykazały żadnych technosygnatur (oznak technologii obcych), dostarczały one spostrzeżeń, które pomogą ukierunkować przyszłe badania. Pokazuje to, jak ważne jest dalsze badanie różnych częstotliwości radiowych i wykorzystywanie unikalnych możliwości teleskopów, takich jak MWA.

„MWA nadal otwiera nowe sposoby badania Wszechświata w poszukiwaniu inteligentnych cywilizacji i śladów technologicznych, jednocześnie wykorzystując te same dane do badania astrofizyki gwiazd i galaktyk. Ta praca jest nowa i innowacyjna, ale toruje również drogę do przyszłych obserwacji za pomocą jeszcze potężniejszych teleskopów” – mówi Tingay.

Zdaniem astronomów, badania te podkreślają znaczenie wykorzystania zaawansowanej technologii w celu poszerzenia wiedzy o Wszechświecie. Instytut SETI bada kosmos w celu jego lepszego poznania oraz w poszukiwaniu oznak inteligentnego życia.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się