Parker Solar Probe
Fot. NASA

Sonda Parker Solar Probe po raz 20. zbliżyła się do Słońca

Należąca do NASA sonda Parker Solar Probe zakończyła swoje 20. bliskie zbliżenie do Słońca w czerwca 2024 r., wyrównując swój własny rekord odległości, przechodząc w odległoci około 7,26 miliona kilometrów od powierzchni Słońca.

Zbliżenie (znane jako peryhelium) nastąpiło 29 czerwca 2024 roku, a sonda Parker Solar Probe poruszała się wokół Słońca z prędkością 635 266 kilometrów na godzinę, ponownie wyrównując swój własny rekord.

2 lipca operatorzy misji w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory w Laurel w stanie Maryland (gdzie została również zaprojektowana i zbudowana) odebrali dane przesłane przez sondę, z sygnałem dźwiękowym wskazującym, że jest ona w dobrym stanie i wszystkie jej systemy działają normalnie.

Parker przeleci wokół Słońca w tej samej odległości i z tą samą prędkością jeszcze raz w 2024 roku – 30 września – zanim wykona pierwsze z trzech ostatnich planowanych zbliżeń 24 grudnia. W tym momencie, gdy orbita Parkera zostanie ukształtowana przez ostatnią asystę grawitacyjną misji na Wenus 6 listopada, sonda kosmiczna zbliży się do powierzchni Słońca na odległość zaledwie 6.1 miliona kilometrów, poruszając się z prędkością około 690 000 kilometrów na godzinę.

Stworzona przez NASA sonda Parker Solar Probe ma pomóc badaczom w lepszym zrozumieniu Słońca. Stopniowo krąży ona coraz bliżej powierzchni naszej gwiazdy niż jakikolwiek inny pojazd kosmiczny przed nią – znacznie bliżej orbity Merkurego. Znajdując się w najbardziej zewnętrznej części atmosfery Słońca, koronie, Parker Solar Probe zbiera pomiary i obrazy, aby poszerzyć wiedzę na temat pochodzenia i ewolucji wiatru słonecznego.

Sonda Parker Solar Probe ma zbliżyć się do powierzchni Słońca na odległość około 6,5 miliona kilometrów, aby prześledzić przepływ energii, zbadać ogrzewanie korony słonecznej i sprawdzić, co przyspiesza wiatr słoneczny. Podczas swojej podróży misja ma pomóc w zrozumieniu tego, dlaczego korona jest znacznie gorętsza niż powierzchnia Słońca, jak przyspiesza wiatr słoneczny i jakie są źródła wysokoenergetycznych cząstek słonecznych.

Sonda posiada cztery zestawy instrumentów zaprojektowanych do badania pól magnetycznych, plazmy i cząstek energetycznych oraz obrazowania wiatru słonecznego.

Misja została nazwana na cześć zmarłego dr Eugene’a N. Parkera, który był pionierem nowoczesnego rozumienia Słońca. Jako młody profesor na Uniwersytecie w Chicago w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku, opracował teorię matematyczną, która przewidywała wiatr słoneczny, stały wypływ materii słonecznej ze Słońca. Przez całą swoją karierę Parker wielokrotnie rewolucjonizował tę dziedzinę, rozwijając idee, które odpowiadały na fundamentalne pytania dotyczące działania gwiazd w całym Wszechświecie.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się