Nîmes
Fot. C. Coeuret/INRAP

Starożytne grobowce i szklane wazy na wino. Zaskakujące znaleziska z Nîmes

Archeolodzy z francuskiego Narodowego Instytutu Prewencyjnych Badań Archeologicznych (INRAP) w mieście Nîmes w południowej Francji, w regionie Oksytania, podczas ostatnich wykopalisk odkryli niezwykłe starożytne artefakty. Tym wyjątkiem skarbem okazała się kolekcja szklanych wyrobów pochodzących z czasów rzymskich.

Miasto Nîmes, znane w starożytności jako Nemausus, zostało założone w I wieku p.n.e. w formie rzymskiej kolonii. Powstało ono w miejscu, gdzie płaski teren dorzecza rzeki Virenque spotyka się ze wzgórzami takimi jak Mont Duplan na północnym wschodzie, Montaury na południowym zachodzie oraz Mt Cavalier i Canteduc Knoll na zachodzie. W antycznych tekstach Nîmes było wspominane w kontekście boga czczonego przez miejscowe galijskie plemię Volcae Arecomici Nemaususa – dlatego można znaleźć z nich takie frazy jak „dar matek z Nîmes”, czy „obywatel Nîmes”.

Jak twierdzą eksperci, miasto to było dobrze zaplanowane i skomunikowane. Jego ulice biegły z północy na południe i ze wschodu na zachód, łącząc się na centralnym placu zwanym forum. Według portalu „Archaeology Magazine” jednym najbardziej z wyróżniających się budynków z tamtych czasów jakie powstały w Nîmes jest Maison Carrée – piękna świątynia zbudowana pod koniec I wieku p.n.e.

Niedawne wykopaliska w Nîmes, a dokładnie na obszarze Rue de Beaucaire, przyniosły wyjątkowe znaleziska. Wykazały one chociażby wiele nieznanych do tej pory miejsc pochówku – zmarli chowani w większości z nich byli poddawani kremacji. Groby te znajdowały się w specjalnych obszarach cmentarnych, co wskazuje, że Rzymianie nie chowali zmarłych w mieście. W sumie archeolodzy zidentyfikowali 15 grobowców, w większości ze spalonymi szczątkami, ale w części z nich szkielety zachowały się w całości. Jednym z najbardziej niezwykłych i zarazem wzruszających miejsc pochówków miał być odkryty grób małego dziecka, w którym znajdował się gliniany dzbanek i lampa, co pokazuje, jak Rzymianie honorowali swoich zmarłych za pomocą specjalnych przedmiotów.

W starożytności kremacja była powszechnym sposobem chowania zmarłych. Zwłoki były palone na specjalnie zbudowanych ze skał lub drewna stosach pogrzebowych, czasem jednak proces kremacji odbywał się w dołach wykopanych w ziemi. Po spaleniu zwłok starożytni Rzymianie zbierali popiół i chowali je w grobach w pobliżu stosu lub w innych pobliskich miejscach. Często praktyką było także chowanie zmarłych z takimi rzeczami jak narzędzia do pielęgnacji, garnki, ceramika, czy lampy.

Na licznych miejscach pochówku cenne najnowsze znaleziska z Nîmes się jednak nie kończą, gdyż badacze odkryli wiele dobrze zachowanych szklanych waz. Niektóre z nich były wykorzystywane  podczas specjalnych świąt określanych jako „refrigerium” – to właśnie w ich czasie Rzymanie oddawali cześć zmarłym. W ich czasie odbywały się uczty, które były prowadzone przez „księżniczki”, w trakcie których za pomocą tych szklanych przedmiotów pito w dużych ilościach pito wino.  Innym zaskakującym odkryciem jakie zostało dokonane w Nîmes w ostatnim czasie była studnię, która jest jednak ukryta pod współczesnymi nowoczesnymi budynkami.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się