rzymski pierścień
Fot. Izraelski Urząd ds. Starożytności/Emil Aladjem.

Starożytny rzymski pierścień odkryty przez 13 latka w trakcie spaceru. Zaskakujące odkrycie z Hajfy

13-letni chłopiec podczas wędrówki po Hajfie w północnym Izraelu odkrył starożytny rzymski pierścień, na którym znajdował się wizerunek Minerwy – która w mitologii rzymskiej była boginią sztuki, mądrości, rzemiosła, nauki oraz literatury.

Starożytny rzymski pierścień, który najprawdopodobniej został wykonany z brązu, przedstawia Minerwę, będącą rzymskim odpowiednikiem greckiej bogini Ateny. Na wizerunku tym bóstwo to ma założony jedynie hełm i trzyma na nim miecz oraz włócznię. Jak poinformowali w oświadczeniu Nir Distelfeld i Eitan Klein,  inspektorzy z Izraelskiego Urzędu ds. Ochrony Zabytków (IAA), Minerwa była jednym z najpopularniejszych rzymskich bóstw we wschodniej części Imperium Rzymskiego. W mitologii rzymskiej była ona uważana przede wszystkim za boginię wojny, strategii militarnej, a także mądrości.

13-letni Jair Whiteson znalazł pierścień podczas zwykłej wędrówki z ojcem w Hajfie. Obydwaj spacerowali w  pobliżu starożytnego kamieniołomu na górze Karmel, który stanowi część stanowiska archeologicznego Khirbet Shalala (określanego także jako farma Mishmar HaCarmel), gdy nagle chłopiec, którego hobby jest zbieranie skał i skamielin, zauważył „mały zielony przedmiot” leżący na ziemi, informuje portal „Live Science”.

„Przedmiot ten był skorodowany. Na początku myślałem też, że to tylko zardzewiała śruba. Myślałem o podgrzaniu go, ale potem na szczęście zrozumiałem, że jest to pierścień. W domu zobaczyłem, że ma na sobie jakiś obraz. Na pierwszy rzut oka pomyślałem, że to wojownik” – powiedział nastolatek w rozmowie z ekspertami, która znalazła się w oświadczeniu naukowców. Po zdaniu sobie sprawy z wartości i znaczenia znaleziska rodzina Jaira skontaktowała się z Izraelskim Urzędem ds. Ochrony Zabytków, który po otrzymaniu artefaktu przekazał go do izraelskiego Departamentu Skarbów Narodowych.

Jak poinformowali specjaliści, mały pierścień prawdopodobnie należał do kobiety lub dziewczyny z późnego okresu rzymskiego, przypadającego na czasy od II do III wieku n.e. Zabytek ten został odkryty na terenie stanowiska archeologicznego Khirbet Shalala, znajdującego się w pobliżu starożytnego kamieniołomu, w którym zidentyfikowano liczne rzymskie pozostałości i artefakty.

„Na skraju kamieniołomu znajdują się dwie groty grobowe. Pierścień mógł należeć do kobiety, która mieszkała na tej farmie. Jednak nie jest to jedyna możliwość, gdyż nie jest wykluczone, że należał on do pracownika kamieniołomu, któremu wypadł on w czasie pracy. Mógł on stanowić także ofiarą pogrzebową z pobliskich grobów. Istnieje wiele możliwości”. Pierścień zostanie wystawiony w Narodowym Kampusie Archeologii Izraela im. Jaya i Jeanie Schottenstein, który znajduje się w Jerozolimie.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się