IC 4628
Fot. NASA, ESA, and J. Tan (Chalmers University of Technology)

Teleskop Hubble’a uchwycił IC 4628 – Mgławicę Krewetka

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili IC 4628, lepiej znaną jako Mgławica Krewetka, znajdującą się w gwiazdozbiorze Skorpiona.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, Mgławica Krewetka to masywny gwiezdny „żłobek” znajdujący się w gwiazdozbiorze Skorpiona, około 6 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Chociaż rozciąga się ona na 250 lat świetlnych i obejmuje obszar na niebie czterokrotnie większy od Księżyca w pełni, emituje światło głównie w długościach fal, których ludzkie oko nie jest w stanie wykryć, co czyni ją niezwykle słabą dla obserwatorów na Ziemi. Spojrzenie Hubble’a uchwyciło niewielką część mgławicy zarówno w świetle widzialnym, jak i w podczerwonym, rejestrując olśniewające szczegóły struktury kosmicznego obiektu, w tym jasne obszary świecącego gazu.

Fot. NASA, ESA, and J. Tan (Chalmers University of Technology)

Mgławica Krewetka, znana również jako IC 4628, jest mgławicą emisyjną, co oznacza zdaniem astronomów, że jej gaz został naenergetyzowany lub zjonizowany przez promieniowanie pobliskich gwiazd. To szczególne oddziaływanie usuwa elektrony z atomów wodoru mgławicy. Gdy naenergetyzowane elektrony powracają ze stanu wyższej energii do stanu niższej poprzez rekombinację z jądrami wodoru, emitują energię w postaci światła, powodując świecenie gazu mgławicy. Na nowym zdjęciu czerwony kolor wskazuje na obecność emisji zjonizowanego żelaza (Fe II).

Ten obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a został wykonany w ramach badania masywnych i średniej wielkości „protogwiazd”, czyli nowo formujących się gwiazd. Astronomowie wykorzystali podczerwoną czułość kamery Hubble’a Wide Field Camera 3 do poszukiwania wodoru zjonizowanego przez światło ultrafioletowe z protogwiazd, dżetów z gwiazd i innych ich cech.

Fot. NASA, ESA, J. Tan (Chalmers University of Technology), and ESO

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się