IC 2051
Fot. ESA/Hubble & NASA, P. Erwin et al.

Teleskop Hubble’a zobrazował galaktykę IC 2051

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili galaktykę spiralną oznaczoną jako IC 2051, znajdującą się w gwiazdozbiorze Góry Stołowej.

Jak tłumaczą astronomowie z NASA, to nowe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia IC 2051, galaktykę w południowym gwiazdozbiorze Góry Stołowej (Mensa) oddaloną o około 85 milionów lat świetlnych od Ziemi. Jest to galaktyka spiralna, o czym świadczą jej charakterystyczne wirujące, obracające się ramiona, a jej centrum przecina pas gwiazd.

Fot. ESA/Hubble & NASA, P. Erwin et al.

Galaktyka została zaobserwowana w ramach badania Hubble’a wybrzuszeń galaktycznych – jasnych, okrągłych centralnych obszarów galaktyk spiralnych. Obiekty tego typu, takie jak IC 2051, mają kształt „latających spodków”, gdy patrzy się na nie z boku – składają się z cienkiego, płaskiego dysku z wybrzuszeniem gwiazd w centrum, które rozciąga się powyżej i poniżej dysku. Badacze uważają, że wybrzuszenia te odgrywają kluczową rolę w ewolucji galaktyk i wpływają na wzrost supermasywnych czarnych dziur znajdujacych się w centrach większości galaktyk spiralnych.

Góra Stołowa jest gwiazdozbiorem nieba południowego, odkryta przez francuskiego astronoma Nicolasa Louisa de Lacaille w roku 1751 została nazwana na cześć Góry Stołowej, jednej z najbardziej niezwykłych gór na Ziemi, na Przylądku Dobrej Nadziei. Obiekt zawiera jedną trzecią Wielkiego Obłoku Magellana. Liczba gwiazd dostrzegalnych w niej gołym okiem wynosi około 15. W Polsce jest niewidoczny. Jest również 75 co do wielkości gwiazdozbiorem i najsłabszym spośród wszystkich 88. Jego najjaśniejsza gwiazda to Alfa Mensae.

Ten obraz zawiera dane widzialne i podczerwone z niezwykle czułej kamery na Kosmciznym Teleskopie Hubble’a Wide Field Camera 3.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się