NGC 4496A
Fot. ESA/Hubble & NASA, T. Boeker, B. Holwerda

Teleskop Hubble’a zobrazował galaktyki NGC 4496A i NGC 4496B

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili dwie galaktyki – NGC 4496A i NGC 4496B, znajdujące się w gwiazdozbiorze Panny.

Jak tłumaczą naukowcy z NASA, bliźniacze galaktyki NGC 4496A i NGC 4496B dominują w kadrze nowego obrazu stworzonego przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Oba obiekty znajdują się w gwiazdozbiorze Panny, ale pomimo tego, że na zdjęciu są widoczne obok siebie, znajdują się w bardzo różnych odległościach od Ziemi i siebie nawzajem. NGC 4496A znajduje się 47 milionów lat świetlnych od nas, podczas gdy NGC 4496B jest oddalona o 212 milionów lat świetlnych od Ziemi. Ogromne odległości między obiema strukturami oznaczają, że nie oddziałują one ze sobą, a jedynie wydają się nakładać na siebie z powodu przypadkowego ułożenia.

Fot. ESA/Hubble & NASA, T. Boeker, B. Holwerda

Przypadkowe zbliżenia galaktyk, takie jak to, dają astronomom możliwość zbadania rozkładu pyłu w nich obecnego. Pył galaktyczny – ciemne wąsy ciągnące się zarówno za NGC 4496A, jak i NGC 4496B ­– dodaje piękna obrazom astronomicznym, ale także komplikuje obserwacje naukowców.

Pył we Wszechświecie ma tendencję do rozpraszania i pochłaniania niebieskiego światła, przez co gwiazdy wydają się ciemniejsze i bardziej czerwone w procesie zwanym „poczerwienieniem”. Zaczerwienienie spowodowane pyłem różni się od przesunięcia ku czerwieni, które jest spowodowane rozszerzaniem się przestrzeni. Dzięki dokładnym pomiarom wpływu pyłu w galaktyce pierwszego planu na światło gwiazd z galaktyki tła, badacze mogli mapować pył w ramionach spiralnych galaktyki pierwszego planu.

Uzyskane w ten sposób „mapy pyłu” pomagają astronomom skalibrować wszystkie pomiary, od odległości kosmologicznych po rodzaje gwiazd zamieszkujących te obiekty.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się