Voyager 1
Fot. NASA

Voyager 1 powrócił do badania kosmosu

Sonda kosmiczna NASA Voyager 1 po raz pierwszy przeprowadziła normalne operacje naukowe po problemie technicznym, który pojawił się w listopadzie 2023 roku.

Zespół misji NASA częściowo rozwiązał ten problem w kwietniu 2024 roku, gdy skłonił statek kosmiczny do rozpoczęcia ponownego przesyłania na Ziemię danych inżynieryjnych, które zawierają informacje o stanie i statusie statku kosmicznego. 19 maja inżynierowie wykonali drugi etap procesu naprawczego i przesłali do sondy Voyager 1 polecenie rozpoczęcia wysyłania danych naukowych.

Dwa z czterech instrumentów naukowych natychmiast powróciły do swoich normalnych trybów pracy. Dwa inne narzędzia statku kosmicznego wymagały dodatkowej pracy, ale obecnie jak podkreślają naukowcy z NASA, wszystkie cztery zwracają użyteczne dane naukowe.

Cztery instrumenty na pokładzie sondy badają fale plazmowe, pola magnetyczne i cząsteczki. Voyager 1 i Voyager 2 są jedynymi sondami kosmicznymi, które bezpośrednio badają przestrzeń międzygwiezdną, czyli obszar poza heliosferą – ochronną bańką pola magnetycznego i wiatru słonecznego wytwarzanego przez Słońce.

Podczas gdy Voyager 1 powrócił do prowadzenia badań naukowych, konieczne są dodatkowe drobne prace w celu usunięcia skutków awarii. Wśród innych zadań inżynierowie NASA zsynchronizują oprogramowanie do pomiaru czasu w trzech komputerach pokładowych statku kosmicznego, aby mogły one wykonywać polecenia we właściwym czasie i jak najdokładniej wykonywać polecenia kontroli lotu misji.

Zespół inżynierów przeprowadzi również konserwację cyfrowego magnetofonu, który rejestruje niektóre dane dla instrumentu fal plazmowych, które są wysyłane na Ziemię dwa razy w roku. (Większość danych naukowych z Voyagerów jest wysyłana bezpośrednio na Ziemię i nie jest rejestrowana przez same urządzenia).

Voyager 1 znajduje się ponad 24 miliardy kilometrów od Ziemi, a Voyager 2 ponad 20 miliardów kilometrów od naszej planety. Sondy rozpoczęły swoją podróż w 1977 roku, w 2024 roku minie 47 lat od kiedy pomagają ludzkości lepiej poznawać Wszechświat. Są to najdłużej działające i najbardziej odległe statki kosmiczne NASA. Obie sondy przeleciały obok Jowisza i Saturna, podczas gdy Voyager 2 przeleciał również obok Urana i Neptuna. Skupiają się one teraz na badaniu ośrodka międzygwiazdowego, który nie został jeszcze dobrze poznany.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się