Chester House Estate
Fot. Wikimedia.

W Chester House Estate odkryto starożytną ceramikę samijską

W trakcie wykopalisk na terenie zabytkowej posiadłości Chester House Estate w hrabstwie Northamptonshire w Anglii, w których brali udział studenci archeologii z Uniwersytetu w Leicester, odkryto sześć doskonale zachowanych rzymskich naczyń.

Zaskakujące znalezisko z terenu położonej nieopodal Irchester posiadłości Chester House Estate w środkowej Anglii zostało dokonane przez studenta trzeciego roku archeologii na Uniwersytecie w Leicester Davidsona Copelanda. Badania na obrzeżach Irchester są prowadzone przez archeologów i studentów  archeologii z tej angielskiej uczelni oraz wolontariuszy.

Odbywające się w czerwcu 2024 r. na obszarze tej historycznej rezydencji prace archeologiczne były pierwszymi wykopaliskami w których student ten brał udział. Szczęście początkowemu archeologowi zdecydowanie dopisało, bo już w ich trakcie dokonał swojego pierwszego znaczącego odkrycia w postaci sześciu świetnie zachowanych rzymskich naczyń.

„To było niesamowite doświadczenie dla naszego studenta Davidsona i jesteśmy bardzo dumni z jego wysiłków. Odkrycie naczyń było żmudnym procesem. Udane wykopaliska były wynikiem wyjątkowej pracy zespołowej i wskazówek ekspertów” – powiedziała prof. archeologii Sarah Scott z Uniwersytetu w Leicester.

Specjalista w dziedzinie ceramiki archeologicznej, dr Adam Sutton z firmy konsultingowej Archeologia Aurelius, przeanalizował odkrytą kolekcję i zidentyfikował je jako zlewki, mały flakon, dwa słoiki i miskę – wszystkie te przedmioty zostały również zaklasyfikowane jako terra sigillata (rodzaj rzymskiej ceramiki użytkowej charakteryzującej się czerwoną barwą polewy) oraz zostały datowany na II wiek naszej ery.

Jedno ze znalezionych w Chester House Estate naczyń, a dokładnie misa, była oznaczona znakiem, który ujawnił, że jej twórca nazywał się Dexter i pracował w tym czasie na terenach środkowej Galii (dzisiejsza Francja).

Terra sigillata (co w sposób dosłowny można przetłumaczyć jako „ziemia stemplowana”) jest określana inaczej jako ceramika samijska. Cechą która szczególnie ją wyróżniała była połyskliwa czerwona powierzchnia – przybierała ona formę gładkiej lub zdobionej wielorakimi dekoracjami reliefowymi (stemplowaną, rytą, nakładaną, barbotinową). Ta rzymska ceramika była masowo produkowana od I wieku p.n.e. do III wieku n.e.

Nowo odkryte w Chester House Estate naczynia zostały znalezione na dnie głębokiego dołu, co sugeruje, że zostały tam umyślnie umieszczone. Niektóre z nich miały otwory, co sugeruje, że mogły mieć praktyczne zastosowanie: mogły służyć za skarbonki lub jako naczynia wykorzystywane przy składaniu ofiar religijnych. „To fascynujące odkrycie wzbudziło ogromne zainteresowanie i podekscytowanie zarówno wśród członków zespołu, jak i odwiedzających” – powiedział prof. Scott.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się