kamieniołom
Fot. Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA).

W Jerozolimie odkryto ogromny starożytny kamieniołom. Bez niego nie powstałaby Druga Świątynia

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Jerozolimie w Izraelu odkryli pochodzący sprzed 2 tys. lat kamieniołom, który najprawdopodobniej był źródłem masywnych kamiennych bloków, jakie wykorzystywano do wybudowania Drugiej Świątyni – najważniejszej świątyni Izraelitów.

Niedawno odkryty w północno-zachodniej dzielnicy Jerozolimy kamieniołom z okresu Drugiej Świątyni zawiera masywne płyty wapienne, które prawdopodobnie były wykorzystywane w różnych projektach budowlanych króla Heroda w I wieku p.n.e., poinformował 8 sierpnia Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA). Starożytny kamieniołom zidentyfikowano dokładnie w Har Hotzvim, będącym nowoczesnym parkiem przemysłowym, informuje „The Times of Israel„.

W miejscu tym archeolodzy odkryli „dziesiątki kamieni różnej wielkości, będących elementami budowlanymi, a także rowy wydobywcze z których to materiały te były pozyskiwane. Niektóre z kamiennych bloków ważą nawet 2,5 tony. Jak czytamy w oświadczeniu IAA badacze na terenie kamieniołomu znaleźli także kamienne naczynia przypominające misy, kamienny dzban, który prawdopodobnie służył jako przyrząd do czyszczenia ciała oraz inne artefakty. Ogromny kamieniołom ma powierzchnię około 3500 metrów kwadratowych.

Kamieniołom ten był wykorzystywany 2 tys. lat temu, kiedy w Królestwie Judei rządy sprawował król Herod. Podczas swojego panowania władca ten zbudował wiele budowli, z których najsłynniejsza była i jest Druga Świątynia, będąca najświętszym miejscem judaizmu i jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc kultu religijnego na świecie. Druga Świątynia nawiązywała do tradycji Pierwszej Świątyni, która została zniszczona przez Babilończyków w 587 r. p.n.e.

Starożytny kamieniołom był prawdopodobnie wykorzystywany do około 70 r. n.e., czyli do momentu, gdy Imperium Rzymskie zdobyło Jerozolimę po stłumieniu powstania żydowskiego. Wiekowa kopalnia została odkryta podczas wykopalisk poprzedzających budowę kompleksu komercyjnego. Jak wynika z oświadczenia IAA, docelowo miejsce to zostanie zachowany i zintegrowane z zaplanowanym zespołem budynków usługowych.

Zdaniem Amosa Frumkina, emerytowanego profesora Instytutu Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, najnowsze odkrycie z Jerozolimy „dostarcza cennych informacji na temat skali działalności budowlanej w Jerozolimie w okresie jej szczytowego rozwoju, mającego miejsce na  tuż przed jej zniszczeniem przez Rzymian. Pomaga to stworzyć pełniejszy obraz potencjału przemysłowego miasta i ogromnych zasobów, jakimi ono w tamtych czasach dysponowało. To właśnie dzięki nim na tym obszarze powstały tak monumentalne budowle”.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się