Rosemarkie
Fot. Archeologia GUARD.

W Rosemarkie odkryto biżuterię sprzed 3 tys. lat

Na terenie miejscowości Rosemarkie, położonej na półwyspie Black Isle w Szkocji, podczas budowy nowego osiedla mieszkaniowego odkryto wyjątkowy skarb archeologiczny pochodzący z epoki brązu. Wiele informacji na temat tego znaleziska, w skład którego wchodzi dziewięć bransoletek i naszyjnik z brązu, zostało ujawnionych w trakcie ostatniej skrupulatnej analizy laboratoryjnej. Jak wykazało datowanie artefakty te pochodzą z około 1000 r. p.n.e. i wszystkie one były splecione rzadkimi pozostałościami roślinnymi.

Wyjątkowe przedmioty sprzed 3 tys. lat zostały zidentyfikowane w trakcie prac budowlanych na obszarze osiedla Greenside w Rosemarkie, znajdującej się w górzystym regionie północnej Szkocji Highlands.  Jak podkreślili eksperci te niezwykłe znaleziska dostarczają bezcennych informacji na temat życia, wierzeń i praktyk na temat mieszkańców Highlands w epoce brązu, informuje portal „BBC„.

Miejsce w którym dokonano to odkrycie nie było przypadkowe, gdyż w okresie przypadającym na około 1000 r. p.n.e. na jego obszarze znajdowała się dość pokaźna wioska, na którą składało się co najmniej sześć okrągłych domów i grób skrzynkowy – wszystkie pochodzące z epoki brązu. Niedawno odkopane w Rosemarkie zabytki nie były tym samym odosobnionymi znaleziskami pozbawionymi szerszego kontekstum.

Zebrane w Greenside obiekty, będące biżuterią z czasów epoki brązu, poddano szczegółowej analizie laboratoryjnej za którą odpowiadali naukowcy z organizacji Archeologia GUARD. Eksperci oczekują, że dzięki temu badaniu uda się połączyć to znalezisko z innym skarbem pochodzącym z epoki brązu jaki został odkryty w mieście Carnoustie, położonym także na wschodnim wybrzeżu Szkocji – dzięki czemu ma być możliwe ujawnienie wspólnych aspektów kultury wszystkich społeczności zamieszkującej Szkocję w epoce brązu.

Badania laboratoryjne ujawniły, iż dwa z wiekowych przedmiotów były naszyjnikami (z czego jeden zachował się niemal w całości, a drugi fragmentarycznie), a pozostałe siedem bransoletkami. Artefakty te były splecione za pomocą sznurów wykonanych z roślin włóknistych, które przetrwały upływ 3 tys. lat. Są one dowodem na to, że rzemiosło w tamtych czasach było niezwykle misterne. Zgodnie z raportem Archeologii GUARD zachowanie tych organicznych materiałów ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki temu jest możliwe wgląd w techniki jakie były stosowane w epoce brązu do łączenia takich przedmiotów.

„Zabezpieczenie artefaktów zostało pomyślnie przeprowadzone w kontrolowanych warunkach, jakie są niezbędne do zachowania tych niezwykle cennych obiektów. Dotyczy to w szczególności bardzo delikatnych sznurków organicznych, które łączą niektóre z nich” – powiedziała Rachel Buckley, która kierowała pracami badawczymi w laboratorium.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się