Aizanoi
Fot. Flickr/Tilemahos Efthimiadis

W starożytnym mieście Aizanoi odkryto głowy z posągów Afrodyty i Dionizosa

Na terenie starożytnego miasta Aizanoi, które znajduje się w zachodniej Turcji w prowincji Kütahya, archeolodzy odkryli głowy dwóch antycznych greckich bóstw: Afrodyty, bogini miłości i piękna, oraz Dionizosa, boga wina.

Antyczne miasto znajduje się w samym centrum prowincji Kütahya. Aizanoi było dawniej stolicą krainy Aizanitis, która znajdowała się na terenie starożytnej Frygii. Jego historia sięga czasów sprzed 3 tys. lat p.n.e. Przez cały okres hellenistyczny terytorium to było rządzone przez Królestwo Pergamońskie oraz Bitynię. Następnie w 133 r. p.n.e. zostało podbite przez Republikę Rzymską.

To właśnie w Aizanoi znajduje się najlepiej zachowana w Anatolii świątynia Zeusa, głównego bóstwa panteonu starożytnych Greków. To główne sanktuarium starożytnego miasta powstało w latach 90. I wieku n.e., w okresie panowania cesarza Domicjana. Nie jest to jedyna znacząca pozostałość rzymskiej architektury w Aizanoi, gdyż znacząca liczba zabytkowych budowli w tym miejscu pochodzi z okresu panowania Rzymu. Wśród pozostałych najważniejszych rzymskich budowli w Aizanoi znajdują się: kompleks teatr-stadion, Magellum (które zdaniem tureckich badaczy może być pierwszym znanym na świecie budynkiem giełdowym), dwa mosty, antyczna tama, ulica z kolumnadą oraz dwie łaźnie, informuje portal „Arkeonews„.

Profesor archeologii i kierownik zespołu wykopaliskowego Gokhan Coskun powiedział tureckiej „Agencji Anadolu”, że podczas wykopalisk odkryto liczne posągi. „Najbardziej ekscytującym wydarzeniem w tym sezonie prac archeologicznych okazało się dla nas odkrycie dwóch nowych głów starożytnych bóstw, z czego jedna należy do bogini miłości i piękna Afrodyty, a druga do boga wina Dionizosa” – stwierdził Coskun. „Podczas prac wykopaliskowych, które do tej pory prowadziliśmy w regionie, odkopaliśmy ponad 100 fragmentów posągów. Niektóre ze znalezionych głów pochodzą z posągów o długości 2-3 metrów” – zauważył.

„Pierwsze takie głowy posągów, które zachowały się w bardzo dobrym stanie, odkryliśmy trzy lata temu. Do tej pory podczas naszych wykopalisk odkryliśmy dwie głowy pochodzące z posągów Afrodyty i trzy głowy z posągów Dionizosa” – dodał Coskun. Sezon wykopaliskowy, który rozpoczął się w starożytnym mieście w kwietniu 2022 r., zostanie zakończony do końca grudnia 2023 r., stwierdził archeolog.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się