Zaginiony kościół
Fot. Visegrád Reneszánsza/Facebook.

W Wyszehradzie pod kortem tenisowym odkryto zaginiony kościół z XIV wieku

W trakcie wykopalisk prowadzonych w Wyszehradzie w północnych Węgrzech archeolodzy odkryli ruiny średniowiecznego kościoła Najświętszej Marii Panny, który został zbudowany za panowania króla Zygmunta Luksemburskiego. Zaginiony kościół z XIV wieku znajdował się pod bardzo nieoczekiwanym miejscem, jakim okazał kort tenisowy.

W marcu 2024 r. w Wyszehradzie, który jest jednym z najważniejszych miejsc dla węgierskiej historii, były prowadzone szeroko zakrojone badania archeologiczne. W ich toku odkryto liczne artefakty i zabytki pochodzące z różnych epok i okresów historycznych – takie jak chociażby znalezione po raz pierwszy na zamku dolnym w Wyszehradzie ślady osadnictwa pochodzące z czasów okupacji osmańskiej (1541-1699). Co ciekawe w większości znalezionych tureckich budynków z XVI i XVII wieku znajdowały się fałszywe monety. Badacze odkryli także pochówek osmański i owalny piec.

Bez wątpienia najbardziej cenne i znaczące odkrycie w czasie najnowszych wykopalisk w Wyszehradzie archeolodzy dokonali jednak na terenie kortu tenisowego, znajdującego się obok pałacu królewskiego, pod którym to odkryto ruiny franciszkańskiego klasztoru, który został ufundowany przez węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego. Już pierwszego dnia prac badawczych w tym miejscu naukowcy odkopali fundamenty kościoła wraz z ołtarzem głównym oraz kryptą.

Wśród gruzów zawalonej krypty leżały szczątki trzech ciał. Znalezione obok nich przedmioty, takie jak ostroga i kilka śrutów (które były wykonane z ołowiu), sugerują, że trzej zmarli w krypcie ludzie byli żołnierzami. Obok szczątków znajdowała się miedziana miska, która mogła służyć do obrony, gdyż na jej powierzchni widoczne są wgłębienia po broni. Jak dowodzą specjaliści, wszystkie te znaleziska wskazują, że kościół ten był miejscem nie tylko grabieży, ale także krwawego starcia. Powszechnie przyjmuje się, iż po zajęciu Wyszehradu przez Turków w XVI wieku budynek ten uległ zawaleniu, informuje portal „Arkeonews„..

W 2021 roku zainicjowany został program rozwojowy Renesans Wyszehradzki, którego głównym celem jest rewitalizacja Zamku Wyszehradzkiego i jego okolic. W jego ramach w nadchodzących latach zostanie jednak nie tylko odbudowany Dolny Zamek, ale także Pałac Królewski, Cytadela Wyszehradzka i Wieża Salomona. Górne i dolne poziomy układu zamkowego zostaną połączone, a cały kompleks stanie się dostępny dla zwiedzających.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się