3D-MAT
Fot. NASA

3D-MAT – nowy materiał ochrony termicznej NASA

3-Dimensional Multifunctional Ablative Thermal Protection System (3D-MAT) to materiał ochrony termicznej opracowany jako krytyczny element Oriona, najnowszego statku kosmicznego NASA zbudowanego z myślą o załogowych misjach kosmicznych.

Jak tłumaczą inżynierowe NASA materiał, jest w stanie utrzymać wysoki poziom wytrzymałości, jednocześnie będąc poddanym na ekstremalne temperatury podczas ponownego wejścia w atmosferę ziemską pod koniec misji Artemis na Księżyc. 3D-MAT stał się niezbędnym elementem technologii dla kampanii NASA Artemis, która stworzy podstawy dla długoterminowej eksploracji naukowej Księżyca i położy podwaliny pod załogowe misje na Marsa.

Projekt 3D-MAT był wypadkową problemu technicznego we wczesnych projektach statku kosmicznego Orion. Podczas pierwszego lotu testowego, Exploration Flight Test-1, w 2014 roku, wystąpiły problemy z panelem kompresyjnym – interfejsem łączącym moduł załogowy, w którym przebywają astronauci, z modułem serwisowym przenoszącym zasilanie, napęd, zapasy i inne elementy.

Fot. NASA

Inżynierowie NASA zdali sobie sprawę, że muszą znaleźć nowy materiał na podkładkę kompresyjną, która mogłaby utrzymać te różne elementy Oriona razem, jednocześnie wytrzymując ekstremalnie wysokie temperatury ponownego wejścia w atmosferę. Wykorzystanie splotu 3D w materiałach osłon termicznych NASA było już badane przez naukowców, ale po odkryciu potrzeby nowego materiału na podkładkę kompresyjną, rozwój przyspieszył.

Jak tłumaczą badacze, doprowadziło to do ewolucji 3D-MAT, materiału tkanego z przędzy kwarcowej i żywicy cyjanianowo-estrowej w unikalnej trójwymiarowej konstrukcji. Zastosowana przędza kwarcowa przypomina, zdaniem naukowców, bardziej zaawansowaną wersję izolacji z włókna szklanego, a żywica jest zasadniczo zaawansowanym technologicznie klejem. Te gotowe materiały lotnicze zostały wybrane ze względu na ich zdolność do utrzymania wytrzymałości i zatrzymywania ciepła w ekstremalnie wysokich temperaturach.

3D-MAT jest tkany za pomocą specjalistycznego krosna, które ściśle łączy przędze, a następnie, jak wskazują inżynierowie, wstrzykuje żywicę przy użyciu unikalnego procesu ciśnieniowego. Rezultatem jest wysokowydajny materiał, który jest niezwykle wytrzymały, gdy jest gorący, a jednocześnie izoluje ciepło ze statku kosmicznego, który chroni.

W ciągu trzech lat 3D-MAT przeszedł od wczesnej koncepcji do dobrze rozwiniętego materiału i został zintegrowany z flagową kampanią NASA Artemis. Wykorzystanie 3D-MAT w podkładce kompresyjnej statku kosmicznego Orion podczas udanej misji Artemis I wykazało zdaniem badaczy istotną rolę tego materiału w wysiłkach NASA związanych z lotami kosmicznymi.

Rozwój ten był możliwy w tak krótkim czasie dzięki współpracy zespołu z małymi firmami prywatnymi, takimi jak Bally Ribbon Mills, która opracowała proces tkania, oraz San Diego Composites, która wspólnie z NASA opracowała procedurę infuzji żywicy.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się