Iran

Iran wystrzelił nowego satelitę badawczego

Według państwowych mediów, Iran wystrzelił na orbitę nowego satelitę badawczego, co jest najnowszym osiągnięciem w programie kosmicznym, który od dawna spotyka się z krytyką ze strony Zachodu.

„Satelita badawczy Chamran-1 został pomyślnie wystrzelony i umieszczony na orbicie przez rakietę nośną Ghaem-100”, podała państwowa telewizja.

Pojazd kosmiczny, który waży około 60 kilogramów, został zaprojektowany do testowania sprzętu i oprogramowania do technologii manewrowania orbitalnego, twierdzą media. Urządzenie zostało zaprojektowane i zbudowane przez Iranian Electronics Industries powiązane z ministerstwem obrony.

Zachodnie rządy, w tym USA, wielokrotnie ostrzegały Iran przed takimi startami, twierdząc, że ta sama technologia może zostać wykorzystana w pociskach balistycznych, w tym tych zaprojektowanych do przenoszenia głowic nuklearnych. Iran jednak odparł, że nie dąży do posiadania broni jądrowej, a jego satelity i pociski są wystrzeliwane wyłącznie w celach cywilnych lub obronnych.

Rakieta Ghaem-100, która wyniosła na orbitę najnowszego irańskiego satelitę, została wyprodukowana przez organizację lotniczą Irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji (Iran’s Revolutionary Guard Corps), będącego częścią wojska tego państwa.

Ghaem-100, na pokładzie której został wyniesiony Chamran-1, była pierwszą w kraju trzystopniową rakietą nośną na paliwo stałe, a lokalne media poinformowały, że została ona wykorzystana po raz pierwszy w styczniu do wysłania satelity na orbitę powyżej 500 kilometrów.

Iran od lat rozwija swoją działalność kosmiczną, twierdząc, że jest ona pokojowa i zgodna z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ. W lutym Rosja wystrzeliła irańskiego satelitę do teledetekcji i obrazowania, co spotkało się z potępieniem ze strony Stanów Zjednoczonych. Irański minister telekomunikacji powiedział wówczas, że w ciągu ostatnich dwóch lat Iran wystrzelił ponad tuzin satelitów. A styczniu władze kraju ogłosiły, że jednocześnie wysłały trzy tego typu urządzenia na orbitę.

Islamska republika zmagała się w przeszłości z kilkoma niepowodzeniami w wystrzeliwaniu satelitów. Iran od lat cierpi z powodu paraliżujących zachodnich sankcji, zwłaszcza po tym, jak Stany Zjednoczone, jednostronnie wycofały się z przełomowego porozumienia nuklearnego między Teheranem a głównymi mocarstwami w 2018 roku.

Iran wezwał również w ostatnim czasie, czterech europejskich ambasadorów po tym, jak nałożyli oni nowe sankcje w związku z domniemaną dostawą pocisków balistycznych do Rosji w celu wykorzystania ich na Ukrainie, czemu Teheran zaprzecza.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się