COP28

Rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju

Społeczność międzynarodowa, przedstawiciele państw lub organizacji ekologicznych, ekonomiści i ludzie biznesu są już w Dubaju, gdzie 30 listopada rozpocznie się szczyt klimatyczny COP28.

Główną agendą spotkań i konferencji będzie raport dotyczący tego, czy państwa świata zrobiły jakikolwiek progres w kwestii postanowień paryskiej konferencji odnośnie zmian klimatu, która miała miejsca w 2015 roku.

To właśnie przy okazji tego wydarzenia wiele osób po raz pierwszy usłyszało o stopniowym podnoszeniu się tempteratury naszej planety. Aktualnie rejestrowany jest wzrost o około 2 stopnie Celsjusza, co może nie wydawać się niczym groźnym, ale w rzeczywistości niesie ze sobą poważne konsewkencje. Eksperci pracujący nad COP28 wyraźnie zaznaczają, że susze, pożary i rekordowo upalne lata są wyraźnym skutkiem wzrostu średniej temperatury. Konferencja w Paryżu wyraźnie zaznaczała, że każde państwo musi spróbować ograniczyć emisje ciepła na tyle, by zatrzymać stały wzrost średniej globalnej temperatury i jeżeli będzie taka mozliwośc, obniżyć ten wzrost do 1,5 stopnia Celsjusza. Nie wiadomo jeszcze, czy raport klimatyczny szczytu COP28 ujawni optymistyczną czy pesymistyczną wizję przyszłość i globalnej temperatury w nadchodzących latach.

Najbardziej kontrowersyjnym tematem obrad może okazać się kwestia paliw odnawialnych, które mają być alternatywą dla takich obciążających planetę surowców jak węgiel, ropa i gaz. Wiele krajów opiera swoją gospodarkę na surowach nieodnawialnych, a ich liderzy nie zgadzają się na jakiekolwiek próby ograniczeń wydobycia czy emisji. Wprawdzie poprzednie szczyty, w tym COP26 zgodziły się w kwestii stopniowego ograniczania węgla, ale inne surowce nie są objęte tymi postanowieniami. Opozycje dla prób zmienienia źródeł energi tworzy grupa państwa która czerpie ogromne zyski z wydobycia tych paliw. Znane jako G20, są to między innymi Rosja, Chiny, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki i Indonezja.

Pomimo tego większość zgromadzonych na szczycie klimatycznym poprze rezolucje, które mają postulować trzykrotne zwiększenie ilości energii tworzonej przez odnawialne źródła energii. Będzie to możliwe poprzez budowe nowych elektrownii wodnych i powietrznych oraz szereg programów promujących takie metody pozyskiwania energii.

Kwestia finansowania tej transformacji energetycznej może jednak okazać się głownym punktem zapalnym całego szczytu klimatycznego. Kraje biedniejsze, niedysponujące takim środkami jak liderzy ekologicznej energii być może będą postulowaly finansowe wsparcie dla ich działań na rzecz klimatu.

Dubaj będzie też miejscem, w którym przedstawiciele sektora prywatnego, również będą mogą ogłaszać ich sposoby zmniejszania emisji.

Szczyt klimatyczny COP28 zacznie się 30 listopada i potrwa do 12 grudnia. Konferencje Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu ( po angielsku w skrocie „Conference of the Parties”, COP) mają miejsce o 1995, kiedy to po raz pierwszy zebrali się przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych, w celu reakcji na postępujące zmiany klimatu.

Maciej Bzura

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się