alpy olimpiada zimowa 2030

Alpy francuskie kandydatem do zorganizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 r.

Rady francuskich regionów Owernia-Rodan-Alpy i Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże zgłoszą wspólną kandydaturę Alp francuskich na zorganizowanie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 r. Te dwa francuskie regiony, stawiają na już istniejącą w regionie infrastrukturę, aby zaproponować „jak najtańsze” Igrzyska Olimpijskie. Opozycja wskazuje jednak na wyzwania środowiskowe związane z wydarzeniem o tak dużym zasięgu i żąda referendum w tej sprawie.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2030

Kandydatura „Alp francuskich”, przygotowana przez oba regiony, przy wsparciu francuskich komitetów olimpijskich i paraolimpijskich i pod kontrolą państwa, ma zostać złożona w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim przed 7 listopada. Decyzja o wyborze organizatora Zimowych Igrzysk Olimpijskich zostanie podana do wiadomości publicznej w 2024 r.

Przewodniczący Rady Regionu Owernia-Rodan-Alpy, Laurent Wauquiez, wpisuje kandydaturę Alp francuskich w długą historię związków tego terytorium ze sportem. W Alpach odbywały się już Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1992 r. „Ryzykiem, jeśli nie zajmiemy pozycji w tej kwestii, jest to, że na dłuższą metę, stopniowo, Francja nie znajdzie się już na liście dużych krajów, dużych centrów zdolnych do przyjęcia zimowych Igrzysk Olimpijskich” – zadeklarował Laurent Wauquiez, określając Alpy jako „zanurzone w dziedzictwie olimpijskim”.

„Pierwsze ekologiczne Igrzyska Olimpijskie”?

Pomimo że przewodniczący Rady Regionu Owernia-Rodan-Alpy zaznacza, że ambicją regionu jest zorganizowanie „pierwszych ekologicznych Igrzysk Olimpijskich” (zwłaszcza wykorzystując już istniejącą infrastrukturę), opozycja, zwłaszcza grupa Les Ecologistes, wyraża wątpliwości co do wpływu organizacji tak dużego wydarzenia na środowisko i żąda zorganizowania referendum w sprawie organizacji Olimpiady.

Zgodnie z sondażem, przeprowadzonym przez OpinionWay, 68% Francuzów, 78% mieszkańców regionu i 82% mieszkańców departamentów Sabaudia, Górna Sabaudia i Isère, znajdujących się w Alpach, przychylnie odnoszą się do kandydatury na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 r.

Przedstawiciele regionów składających kandydaturę Alp francuskich, podkreślają, że jest to wspólna inicjatywa zrzeszająca dwa regiony, a także że, możliwe będzie wykorzystanie istniejącej już infrastruktury, jak skocznia narciarska w Courchevel czy trasy bobslejowa w La Plagne. Problemem natomiast pozostaje m.in. brak lodowisk, które mogą pomieścić ilość widzów wymaganą przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (10.000 osób). W regionie znajdują się lodowiska mogące pomieścić maksymalnie 5.000 widzów, a przy zaakceptowaniu kandydatury Alp francuskich większe lodowisko miałoby powstać w Nicei.

Koszt organizacji Igrzysk Olimpijskich

Pytania wywołuje również koszt organizacji Igrzysk Olimpijskich, w 6 lat po Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Jak podkreśla Laurent Wauquiez, regiony będą chciały zorganizować „jak najtańsze” igrzyska. W 2025r. ma zostać opublikowany oficjalny bilans kosztów poniesionych przez Francję przy organizacji igrzysk w Paryżu.  Już w 2022r. Trybunał Obrachunkowy podał do wiadomości, że koszty organizacji igrzysk przez Paryż będą o ponad miliard euro przekraczały szacowany budżet przeznaczony na ten cel.

Julia Mistewicz

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 30.04.2025.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się