Sejle

Archeolodzy odkryli grobowiec pierwszych norweskich rolników

W południowo-zachodniej Norwegii w mieście Sejle archeolodzy odkopali wyłożony kamieniami grobowiec sprzed 4 tys. lat. Ich zdaniem mogli zostać w nim pochowani pierwsi skandynawscy rolnicy.

Od kwietnia 2023 r. naukowcy z Muzeum Uniwersytetu w Bergen na terenie miasta Sejle, położonego w południowo-zachodniej Norwegii u wybrzeża Morza Północnego, prowadzą prace wykopaliskowe. Do tej pory znaleźli pozostałości prehistorycznych domostw i sterty śmieci pełne kości zwierzęcych, a także kamienne narzędzi, które zostały zidentyfikowane jako sierpy, i maleńkie koraliki wykonane z muszli. Jednak najbardziej wyjątkowym znaleziskiem jest duży, wyłożony kamieniami grobowiec, w którym znajdowały się szkielety co najmniej pięciu osób, informuje portal „Live Science„.

Wiek grobowca został określony przez badaczy za pomocą datowania radiowęglowego. Zgodnie z wynikami tych badań odkryta struktura miała powstać w okresie pomiędzy 2140 a 2000 r. p.n.e., czyli w końcowym okresie neolitu. Znalezisko mierzy około 3 metrów na 1,5 m oraz ma wysokość jednego metra. Grobowiec zawiera dwie komory, w których odkryto ludzkie szczątki – w tym szczątki starszego mężczyzny z zapaleniem stawów, 2-letniego malucha oraz młodej kobiety. Kości dwóch innych osób, które jako pierwsze zostały pochowane do tego grobowca, zostały przesunięte na bok, aby mogli w nim zostać pochowani kolejni ludzie.

Chociaż rolnictwo zostało wynalezione przez człowieka około 12 000 lat temu na Bliskim Wschodzie, to technika ta powoli docierała do Norwegii i reszty Skandynawii, której mieszkańcy przez tysiąclecia prowadzili przede wszystkim koczowniczy tryb życia, opierający się na polowaniach i łowieniu ryb. Dwa główne obszary zainteresowania norweskiej archeologii dotyczą tego w jaki sposób idea rolnictwa się przyjęła i kim byli pierwsi rolnicy w tym regionie Europy. Późnoneolityczna data pochówku wraz z obecnością sierpa, który mógł być używany do zbierania zboża, dostarczają mocnych dowodów na to, że Selje zostało zasiedlone przez jednych z pierwszych rolników w zachodniej Norwegii.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się