Yoshinogari

Archeolodzy odkryli najstarsze formy do odlewaniu brązu w Japonii

W Japonii na obszarze stanowiska archeologicznego Yoshinogari, znajdującego się w zachodniej prefekturze Saga, badacze odnaleźli wiele starożytnych reliktów – w tym kamienne formy, które były używane do odlewania broni z brązu. Jak ogłosiły lokalne władze, odkryte formy najprawdopodobniej są najstarszymi tego typu znanymi obiektami w Japonii.

Jak twierdzą władze znajdującej się na wyspie Kiusiu prefektury Saga, jedna z odkrytych form może pochodzić z III wieku p.n.e. Nie jest to przypadkowa data, gdyż to właśnie w tym czasie nastąpił wyjątkowy w historii wysp japońskich okres Yayoi. Trwał on około pięć lub sześć wieków pomiędzy 300 r. p.n.e., a 250 r. n.e. Pod względem kulturowym okres Yayoi charakteryzował się znaczącym postęp w porównaniu z wcześniejszym okresem Jomon (będącym japońskim odpowiednikiem neolitu). Ostatnie prace archeologiczne prowadzone w okresie pomiędzy wrześniem, a październikiem na obszarze ruin Yoshinogari zostały napędzony przez odkrycie w kwietniu 2023 r. kamiennego grobowca z trumną, który prawdopodobnie należał do możnowładcy o wysokim statusie na obszarze wyspy Kiusiu.

Zagadkowa trumna skłoniła ekspertów i miłośników archeologii do zastanowienia się, jaka znacząca postać historyczna mogła być pochowana w tym miejscu, jednak w czerwcu ogłoszono, że w toku badań nie znaleziono żadnych ludzkich kości ani akcesoriów pogrzebowych. Pokładano nadzieje w tych potencjalnych odkryciach, gdyż mogłyby one dostarczyć wskazówek co do tożsamości osoby, która była pochowana w odkrytym grobie, lub pozwoliłyby dokładnie określić okres, w którym powstał pochówek.

Podczas najnowszych prac archeologicznych prowadzonych na terenie tzw. „tajemniczego obszaru” – na jego terenie nie można było wcześniej prowadzić wykopalisk, gdyż znajdowała się na nim świątynia – odkryto zaskakujące przedmioty. Były nimi formy odlewnicze wykonane z serpentynitu i porfiru kwarcowego, a także gliniane naczynie używane jako pojemnik na stopionego metalu. Według władz prefektury formy te najprawdopodobniej były używane do odlewania mieczy i włóczni. Zostały one odkryte w pobliżu miejsca, w którym znajdowała się tajemnicza kamienna trumna.

Metalowe narzędzia w okresie epoki brązu były tworzone przy użyciu specjalnych form, dzięki którym stopionemu metalowi można było nadawać pożądany kształt. Technologia ta narodziła się w epoce brązu. Początkowo dane przedmioty wytwarzano poprzez wlewanie stopionego brązu do wydrążonych kamiennych form. W środkowej epoce brązu ludzie wynaleźli formy dwuczęściowe, w których połączono dwa wydrążone kamienie, a metal był wlewany w szczelinę u góry. Umożliwiło to produkcję wyrafinowanych broni, takich jak topory i włócznie. Jak podkreślił portal „Arkeonews”, jednym z najbardziej zaskakujących wydarzeń w historii Japonii jest to, iż ludowi Yayoi, który przybył na wyspy japońskie około 300 r. p.n.e., udało się błyskawicznie wyjść z epoki kamienia, a następnie przejść z epoki brązu do epoki żelaza – a to wszystko w okresie 50 lat.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się