Kyburg
Fot. Canton of Zurich

Archeolodzy odkryli pancerną rękawicę z XIV wieku umożliwiającą zaciśnięcie pięści

Na terenie gminy Kyburg, która znajduje się w północno-wschodniej Szwajcarii w kantonie Zurych, archeolodzy odkryli pancerną rękawicę z okresu późnego średniowiecza. Zgodnie z przeprowadzonym przez badaczy datowaniem to niezwykłe znalezisko, które dotrwało do współczesnych czasów w praktycznie nienaruszonym stanie, liczy ponad 600 lat i pochodzi z XIV wieku. 

Do tej pory na terenie Szwajcarii udało się odkryć jedynie pięć pancernych rękawic, które pochodzą z XIV wieku. Jak poinformowały jednak władze kantonu Zurych, żaden z wcześniejszych egzemplarzy nie może się jednak równać pod kątem stanu zachowania z rękawicą z Kyburgu. Archeologom nie tylko udało się odnaleźć wszystkie części tego przedmiotu, ale ku ich zaskoczeniu okazało się, że niektóre palce rękawicy są zupełnie wolne od korozji i wyglądają tak jakby dopiero co wyszły z warsztatu płatnerza. podaje portal „SWI swissinfo”. 

Znalezione przez badaczy metalowe fragmenty pancernej rękawicy były pierwotnie przymocowane do skórzanego materiału. 25 elementów było połączonych ze sobą za pomocą nitów, dzięki czemu rękawica zachowywała dużą elastyczność. Służąca do ochrony dłoni rękawica mierzy 35 cm. Za sprawą bocznych nitów jej poszczególne żelazne płytki nachodzą na siebie niczym łuski. Początkowo części te były mocowane do skórzanego lub tekstylnego materiału, a następnie przyszywane do skórzanej rękawicy. Takie pancerne rękawice wyróżniały się niewielkimi płytkami i elastycznymi warstwami, które pozwalały noszącemu ten sprzęt ochrony wygodnie operować mieczem i zaciskać pięść.

Na terenie gminy Kyburg znajduje się duży zamek, który obecnie dominuje nad całą okolicą. Pierwsza wzmianka o tej szwajcarskiej wsi pochodzi z 1027 r. – była ona wtedy określana jako Chuigeburg, co oznacza z niemieckiego „fort dla krów”. Zdaniem historyków nazwa ta wskazuje, iż pierwotnie zamek ten mógł służyć jako miejsce schronienia dla zwierząt hodowlanych. Ta pierwsza forteca na terenie Kyburga najprawdopodobniej została zbudowana w drugiej połowie X wieku przez hrabiów z rodu Winterthur. Wczesna twierdza uległa zniszczeniu w wyniku działań zbrojnych cesarza Konrada II Salickiego około 1028 lub 1030 r. Następnie po odbudowaniu zamek stał się centrum hrabstwa Kyburg, które zostało utworzone w 1053 r. jako własność hrabiów Dillingen.

Niezwykła pancerna rękawica z XIV wieku została znaleziona przez archeologów z kantonu Zurych zimą 2021/2022 na południowy-wschód od zamku w Kyburgu. W czasie wykopalisk oprócz niej badacze odkryli średniowieczny budynek, w którym znajdowała się piwnica tkacka, która uległa zniszczeniu w wyniku pożaru w XIV wieku. Na tym jednak sukcesywne prace się nie zakończyły, gdyż udało się także odkopać 50 dobrze zachowanych przedmiotów, m.in. młotki, klucze, groty pocisków, a nawet brakująca druga pancerna rękawica.

Eksperci na ten moment nie są w stanie określić tego do kogo obydwie rękawice należały, ani dlaczego tego typu przedmioty są tak rzadko znajdywane na terenie Szwajcarii. Jedna z hipotez głosi, iż do współczesnych czasów zachowało się tak niewiele pancernych rękawic z powodu tego, iż były powszechnie przetapiane na inne przedmioty. Dalsze prace badawcze mają pomóc rozwikłać te i wiele innych pytań. Kopia perfekcyjnie zachowanej pancernej rękawicy zostanie zaprezentowana na zamku w Kyburgu w marcu 2024 r. w ramach stałej wystawy, która ma być wzbogacona o rekonstrukcję pozostałej części zbroi, której prawie całość zaginęła lub została zniszczona.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.03.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się