Doliche

Archeolodzy odkryli tysiące starożytnych rzymskich pieczęci w Turcji

W dawnym rzymskim archiwum miejskim starożytnego miasta Doliche, które znajduje się w dzisiejszej południowo-wschodniej Turcji, badacze znaleźli tysiące glinianych pieczęci. Za ich pomocą rzymscy urzędnicy pieczętowali oficjalne dokumenty państwowe Imperium Rzymskiego.

Badacze w czasie wykopalisk prowadzonych na terenie stanowiska archeologicznego w antycznym mieście Doliche (obecnie Dülük), znajdującym się w południowo-wschodniej Turcji w prowincji Gaziantep, odkryli ponad 2 tys. odcisków glinianych pieczęci. Były one wykorzystywane przez starożytnych urzędników do spinania oficjalnych dokumentów państwowych. Gliniane pieczątki mają średnice wynoszącą od 5 do 20 milimetrów. Za ich pomocą pieczętowano dokumenty wykonane z papirusu i pergaminu, tudzież materiału wykonanego ze skóry owcy lub kozy. Każda pieczęć zawierała odcisk innego boga lub symbolu religijnego.

Na temat szczegółów dotyczących znalezisk z Doliche drogą mailową dla portalu „Live Science” wypowiedział się uczestniczący w badaniach Michael Blömer, profesor archeologii na Uniwersytecie w Münsterze w Niemczech. „Odkryte pieczęci przedstawiają szeroki wachlarz motywów. Wiele z nich zawiera obrazy religijne, na których widnieją bogowie i boginie, natomiast pozostałe mają charakter portretów. Część z pieczęci zawiera również napisy. Analiza obrazów może dostarczyć nam informacji o przynależności kulturowej ludzi mieszkających w Doliche” – stwierdził.

Doliche było kiedyś znaczącym ośrodkiem religijnym i służyło za święte miejsce rzymskiego boga Jowisza Dolichenusa, boga nieba i piorunów, podaje serwis informacyjny „Anatolian Archaeology”. Rzymskie artefakty zostały odkryte wewnątrz ruin dawnego budynku archiwum miejskiego, który był używany od połowy II do połowy III wieku naszej ery. Z dawnego budynku niewiele jednak pozostało, gdyż ostało się zaledwie kilka wapiennych ścian. Natomiast same dokumenty zostały zniszczone w poważnym pożarze, który najprawdopodobniej wybuchł w 253 r. n.e., kiedy perski król Šāpūr I zniszczył wiele miast w rzymskiej prowincji Syria – informują badacze z „Anatolian Archaeology”.

„Niewiele jest znanych starożytnych budynków mających charakter archiwów, więc mamy nadzieję, że wykopaliska w Doliche rzucą nowe światło na wygląd i organizację tego typu architektury publicznej” – powiedział Blömer w wywiadzie dla Live Science. To nie pierwszy raz, kiedy Blömer i jego zespół znaleźli odciski w Doliche. Podczas wcześniejszych wykopalisk odkryli oni około 4000 podobnych pieczęci na terenie tego stanowiska archeologicznego. „To pokazuje, że archiwum zawierało tysiące dokumentów” – stwierdził prof. Michael Blömer.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się