Al-Bahnasa
Fot. Ministry of Tourism and Antiquities of Egypt

Archeolodzy odkryli w egipskim Al-Bahnasa grobowce i mumie ze złotymi językami

Badacze prowadzący wykopaliska na terenie znajdującego się w środkowym Egipcie stanowiska archeologicznego Al-Bahnasa odkopali kilka grobowców, które pochodzą z okresu ptolemejskiego, a także czasów panowania nad Egiptem Cesarstwa Rzymskiego. W przypadku pochówków pochodzących z okresu rzymskiego badacze odkryli również mumie, którym towarzyszyło wiele starożytnych skarbów.

Monumentalne odkrycie zostało dokonane przez zespół hiszpańskich archeologów, na czele którego stoją dr Mayte Mascorro z Uniwersytetu Barcelońskiego i dr Esther Pons Melado z Instytutu Starożytnego Bliskiego Wschodu. Grupa badaczy prowadziła wykopaliska na terenie starożytnego egipskiego miasta Oksyrynchos, które obecnie nosi nazwę Al-Bahnasa i znajduje się w muhafazie (prowincji) Minja. Naukowcy odkopali na tym terenie kilka grobowców, które jak wykazało datowanie pochodzą z okresu ptolemejskiego i rzymskiego, a także mumie z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Jak przekazał sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności, będącej specjalną egipską instytucją odpowiedzialną za ochronę starożytnych zabytków, Mostafa Waziri: „Nowe odkrycie rzuca więcej światła na bogatą historię regionu. Zespół archeologów odkrył szereg wykutych w skale grobowców pochodzących zarówno z okresu ptolemejskiego (305-30 p.n.e.), jak i rzymskiego (30 p.n.e.-641 n.e.), które ukazują unikalne praktyki pogrzebowe i ekspresję artystyczną obowiązujące w tamtych czasach”. Ekspert następnie dodał, że rzymskie grobowce, które zostały odkryte po wschodniej stronie cmentarza w Al-Bahnasa, wyróżniają się na tle wcześniejszych grobowców nowym rodzajem pochówku, w postaci wydrążonego w skale specjalnego pomieszczenia, mającego charakter małej nekropolii. To właśnie w nim znajdowały się unikatowe terakotowe posągi przedstawiające egipską boginię płodności Izydę oraz grecką boginię piękna Afrodytę, informuje portal „Arab News”.

Naukowcy podkreślają, że najnowsze odkrycia dokonane w Al-Bahnasa zapewniają szerszy wgląd w kulturę i wierzenia religijne Egiptu znajdującego się pod panowaniem greckiego rodu Ptolemeuszy, a następnie Cesarstwa Rzymskiego. W grobowcach zostały znalezione także fragmenty papirusu, kolorowe tkaniny oraz pozłacane i barwnie zdobione maski pogrzebowe, które były nałożone na twarze niektórych mumii. Wszystkie te odkrycia świadczą o skomplikowanych rytuałach pogrzebowych tamtych czasów.

Ze znalezionej w grobowcach kolekcji artefaktów szczególnie wyróżniają złote języki dwóch mumii. Najprawdopodobniej ich umieszczenie w jamach ustnych dwóch mumii wynikało z rzymskiej tradycji, która głosiła, iż zmarły potrzebuje języka również w zaświatach, aby mógł swobodnie rozmawiać i komunikować się. Zdaniem archeologów fakt ten pokazuje jak dużą wagę do życia pozagrobowego przywiązywały starożytne cywilizacje oraz równocześnie głębię ich duchowych przekonań i postrzegania śmiertelności.

„Zespół archeologów odkrył fragmenty zniszczonej struktury, która była ozdobiona urzekającymi malowidłami przedstawiającymi rozmaite rośliny, takie jak winorośle, i wiele zwierzęta. Odkrycie to zapewnia bogaty wgląd w życie codzienne dawnego Oksyrynchosu oraz jego znaczenia kulturowego na mapie starożytnego Egiptu” – wyjaśnił szef Centralnego Departamentu Starożytności Środkowego Egiptu Adel Okasah.

Marcin Jarzębski

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się