AFU

Archives for the Unexplained (AFU) – szwedzkie archiwum zjawisk paranormalnych

Znajdujące się w Szwecji Archives for the Unexplained (AFU) jest prawdopodobnie największą na świecie biblioteką zjawisk paranormalnych, z 4,2 kilometrami półek biegnących pod ziemią. Zbiory danych służą badaczom, którzy chcą poznać nieznane.

Wycinki z gazet, książki i relacje z pierwszej ręki osób, które twierdziły, że odwiedziły inne planety, są skatalogowane w gigantycznym szwedzkim archiwum zjawisk paranormalnych, przyciągającym ciekawskich i badaczy z całego świata.

65-letni Clas Svahn i 73-letni Anders Liljegren, którzy prowadzą archiwum znajdujące się w mieście Norrkoping, twierdzą, że nie są ani przesądni, ani wierzący, ale raczej „ciekawskimi badaczami nieznanego”.

AFU – nazwa zarówno biblioteki, jak i stowarzyszenia, które gromadzi dokumentację od ponad 50 lat, składa się głównie z książek, ale także bardziej oryginalnych dokumentów, takich jak relacje z pierwszej ręki o aktywności paranormalnej nagrane na taśmie i zdjęcia. Działanie archiwum zostało opisane w serwisie AFP.

„To, co budujemy tutaj w AFU, to depozyt wiedzy. Staramy się zebrać jak najwięcej informacji na temat każdego rodzaju nierozwiązanej zagadki naukowej, jaką możemy znaleźć, aby udostępnić ją światu” – wyjaśnia Svahn.

Każdego roku bibliotekę odwiedza około 300 osób, jest to możlwie po wcześniejszym umówieniu się. Archiwa są w trakcie digitalizacji, a wiele dokumentów udostępnione jest już do przeglądania na serwerze. Wszystko, czego potrzeba, to kod dostępu, który można otrzymać od twórców AFU.

Greg Eghigian, profesor historii i bioetyki na Pennsylvania State University w Stanach Zjednoczonych, odwiedził AFU, aby przeprowadzić badania do książki o historii UFO (niezidentyfikowanych obiektów latających).

„Pracowałem w niezliczonych archiwach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Mój czas spędzony w AFU był z pewnością najbardziej fascynujący i produktywny” –stwierdził.

„AFU jest bez wątpienia najbardziej wszechstronnym archiwum materiałów dotyczących globalnej historii zjawiska UFO na świecie. Nie można dokładnie przestudiować tematu bez zapoznania się z jego zbiorami” – dodał.

Badanie UFO przez długi czas było stygmatyzowane, ale staje się coraz bardziej akceptowaną dziedziną badań naukowych. We wrześniu 2023 r. NASA oficjalnie dołączyła do poszukiwań UFO, mówiąc, że dyscyplina ta wymaga „rygorystycznego, opartego na dowodach podejścia”.

Archiwa AFU zawierają zaskakujące materiały, w tym mało znaną anegdotę o francuskim pisarzu i polityku Victorze Hugo, obecnie wystawianą w muzeum sztuki w Norrkoping.

W notatkach napisanych podczas politycznego wygnania na brytyjskiej wyspie Jersey w latach 1852-1855, Hugo opisał spotkania ze swoją zmarłą córką. Pisma te przyczyniły się do narodzin nowej religii wyznawanej obecnie przez kilka milionów wyznawców w Wietnamie, kaodaizmu, powiedział kurator wystawy Magnus Bartas. Fresk Victora Hugo zdobi dziś ścianę świątyni kilkanaście kilometrów na północ od Ho Chi Minh City.

„AFU, zarządzane przez stowarzyszenie wolontariuszy i hobbystów, obejmuje również folklor, wierzenia związane ze zjawiskami paranormalnymi w ogóle. Uwielbiamy postrzegać to jako coś społecznego, wpływającego na społeczeństwo na całym świecie i wpływającego na życie ludzi” – mówi Svahn.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się