Ariane 6
Fot. ESA-D. Ducros

Ariane 6 – nowa rakieta ESA

Najnowsza europejska rakieta Ariane 6 wkrótce wystartuje po raz pierwszy. Rozpoczynając w ten sposób szereg misji kosmicznych, które wyniesie na orbitę.

Jak twierdzi ESA, niezależnie od tego, czy chodzi o wystrzelenie nowych satelitów w celu zbadania Ziemi, spojrzenia w daleką przestrzeń kosmiczną czy przetestowania ważnych nowych technologii na orbicie, pierwszy lot Ariane 6 pokaże wszechstronność i elastyczność tej imponującej rakiety nośnej.

W czasie swojego pierwszego lotu Ariane 6, wyniesie na orbitę szereg misji. Inżynierowie musieli sprawić, że każda z nich zostanie wystrzelona z rakiety we właściwym czasie i we właściwym kierunku. Organizacja tych misji spoczywa na barkach systemów rozmieszczania satelitów, których zadaniem jest wypuszczenie pojazdów kosmicznych we właściwym czasie.

Jednym z systemów rozmieszczania satelitów na rakiecie Ariane 6 jest ten należący do berlińskiej firmy Exolaunch, która jest globalnym dostawcą usług wynoszenia na orbitę, zarządzania misjami, integracji satelitów i sprzętu do rozmieszczania satelitów, który do tej pory z powodzeniem rozmieścił ponad 360 pojazdów orbitalnych w 25 misjach.

Podczas historycznego pierwszego lotu Ariane 6, rakieta wyniesie EXOpod Nova (system do rozmieszczania CubeSatów) z czterema miniaturowymi satelitami. Jak wskazują naukwocy z ESA, EXOpod Nova, wielkości kompaktowego bagażu podręcznego, zostanie umieszczony na adapterze ładunku górnego stopnia rakiety. Wykonany z wytrzymałego, ale lekkiego aluminium, może bezpiecznie pomieścić do 16 jednostek CubeSatów, a sam ładunek waży mniej niż 14 kg bez nich.

Aby pomieścić wszystkie typy miniaturowych satelitów, w tym te przekraczające standardowe wymiary, EXOpod Nova został zaprojektowany z myślą o wszechstronności. Kierownik misji Exolaunch, Nadine Smolka, podkreśla zaangażowanie firmy w przesuwanie granic projektów satelitów, stwierdzając: „Naszym celem jest zrewolucjonizowanie branży i ułatwienie naszym klientom odkrywania granic ich projektów satelitów”.

Ariane 6 poleci z 16-częściową wersją EXOpod Nova w trzydrzwiowej konfiguracji „S3″, zapewniającej wystarczająco dużo miejsca na umieszczenie czterech satelitów. Konstrukcja urządzenia jest, jak twierdzą inżynierowie, intuicyjna i przyjazna dla użytkownika. Drzwi EXOpod Nova otwierają się w odpowiedzi na sygnał wysłany z rakiety nośnej, po którym następuje mechanizm pchający, który uwalnia satelity na ich orbity.

Cztery CubeSaty, mające przeprowadzić różnego rodzaju misje na orbciie, zostaną zintegrowane z EXOpod Nova. Po ukończeniu montażu, jednostka wyruszy w podróż do europejskiego portu kosmicznego, gdzie zostanie podłączona do adaptera ładunku Ariane 6.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się