Dinky

Asteroida Dinky może mieć dwa małe księżyce sklejone ze sobą

Kiedy sonda kosmiczna Lucy NASA przeleciała obok swojego pierwszego celu asteroidy Dinkinesh (Dinky), naukowcy odkryli, że nie była ona sama w kosmosie, krążył wokół niej satelita nazwany „Selam”. Jednak najnowsze dane z sondy wskazują, że nie jest to jeden księżyc, a dwa połączone ze sobą.

Astronomowie z University of Maryland, pod kierownictwem profesor Jessiki Sunshine, szczegółowo opisali nieoczekiwane odkrycie w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature.

Naukowcy zauważyli, że niezwykły układ podważa istniejące teorie na temat tego, jak asteroidy i inne ciała niebieskie formowały się w czasie i zapewnia dodatkowy wgląd w wewnętrzną strukturę, dynamikę i historię ewolucji zarówno Dinky, jak i Selam.

„W tych małych ciałach jest o wiele więcej złożoności niż początkowo sądziliśmy. Dzięki dodatkowym obserwacjom wykonanym przez sondę kosmiczną mogliśmy lepiej przeanalizować takie cechy, jak prędkość obrotowa Dinkinesha i wzór orbity Selam. Mamy również lepsze zrozumienie materiałów, z których mogą być wykonane, co przybliża nas do poznania sposobu, w jaki powstają tego typu ciała lądowe” – twierdzi Sunshine.

Obrazy wykonane przez sondę kosmiczną Lucy ujawniły, zdaniem astronomów, koryto na Dinkinesh, co świadczy o tym, że około jedna czwarta asteroidy oderwała się od jej głównego korpusu, z którego część powróciła na powierzchnię tworząc grzbiet, a cześć uformowała binarny układ satelitarny znany jako „Selam” (został on nazwany na cześć dziecięcego odpowiednika skamieliny hominina Lucy odkrytej w 1974 roku).

Fot. NASA/SwRI/Johns Hopkins APL/NOIRLab

Naukowcy wysnuli teorię, że szybki ruch wirowy Dinky – wzmocniony przez nierównomierne odbicie światła słonecznego od powierzchni asteroidy – spowodowały, że zrzuciła ona i wyrzuciła na orbitę skalne odłamki. Niektóre z nich mogły się połączyć, tworząc Selam, podczas gdy inna część fragmentów spadła z powrotem na Dinky w postaci głazów i utworzyła grzbiety sfotografowane przez sondę Lucy.

„Jedną z rzeczy, która ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia, w jaki sposób planety takie jak Ziemia znalazły się w obecnym miejscu, jest zrozumienie, jak zachowują się obiekty, gdy uderzają o siebie, a żeby to zrozumieć, musimy zrozumieć ich siłę” – podkreśla Hal Levison z Southwest Research Institute w Boulder.

Zasadniczo planety powstały, gdy mniejsze obiekty, takie jak asteroidy, krążące wokół Słońca wpadały na siebie. To, czy rozpadały się po uderzeniu, czy trzymały się razem, maiało wiele wspólnego z ich siłą i strukturą wewnętrzną

Astronomowie zakładają, że Dinky prawdopodobnie miał pewną wewnętrzną siłę, która pozwoliła mu zachować większość swojej formy. Jednak to, w jaki sposób powstał podwójny księżyc asteroidy, pozostaje tajemnicą.

Dinkinesh i jego satelita to pierwsze dwie z jedynastu asteroid, które Lucy planuje zbadać podczas swojej 12-letniej podróży. Po minięciu wewnętrznej krawędzi głównego pasa asteroid, sonda skieruje się z powrotem w stronę Ziemi w celu uzyskania asysty grawitacyjnej w grudniu 2024 roku. Po tym statek kosmiczny powróci do głównego pasa asteroid, gdzie w kwietniu 2025 r. będzie obserwował asteroidę Donaldjohanson.

„Naszym ostatecznym celem jest zrozumienie formowania się ciał niebieskich. Jak formują się planety? Jak uformowała się Ziemia? Wiemy, że duże planety powstają z mniejszych ciał, więc badanie tych małych asteroid pozwala nam zobaczyć, jak materiały zachowują się i oddziałują na siebie w mniejszej skali. Dzięki Dinky i innym asteroidom, obok których przelatujemy, kładziemy podwaliny pod zrozumienie, jak powstają planety” – podsumowuje Sunshine.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.10.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się