WISE 1828

Astronomowie badają atmosferę brązowego karła WISE 1828

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) zaobserwowali pobliskiego zimnego brązowego karła oznaczonego jako WISEPA J182831.08+265037.8 (lub w skrócie WISE 1828). Obserwacje dostarczyły ważnych informacji na temat składu atmosfery obiektu.

Jak zaznaczają badacze, brązowe karły to obiekty pośrednie między planetami a gwiazdami o masach poniżej granicy spalania wodoru – około 80 mas Jowisza. Jedna z podklas brązowych karłów (o efektywnej temperaturze niższej niż 230 stopni Celsjusza) znana jest jako karły Y i reprezentuje najchłodniejsze i najmniej świecące obiekty podkarłowate, jakie do tej pory wykryto.

Znajdujący się zaledwie 32,37 lat świetlnych od Ziemi WISE 1828 jest zdaniem astronomów, brązowym karłem typu Y. Wcześniejsze obserwacje sugerowały, że ma on promień zbliżony do promienia Jowisza, a jego masę szacuje się na około 10 mas gazowego olbrzyma znajdującego się w naszym Układzie Słonecznym. Efektywna temperatura tego brązowego karła wynosi ponad 100 stopni Celsjusza. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Astronomowie pod kierownictwem Bena Wei Peng Lew z Bay Area Environmental Research Institute w Moffett Field w Kalifornii przeprowadzili dogłębne badanie atmosfery WISE 1828. W tym celu wykorzystali spektrograf bliskiej podczerwieni JWST (NIRSpec).

„W badaniu wykorzystano obserwacje o umiarkowanej rozdzielczości widmowej (R ∼ 2700) za pomocą siatki G395H spektrografu bliskiej podczerwieni (NIRSpec) na pokładzie JWST, aby scharakteryzować pobliskiego (9,9 pc) karła Y WISEPA J182831.08+265037.8″ tłumaczą naukowcy.

Jak podają badacze, obserwacje wykryły wodę, tlenek węgla, dwutlenek węgla, metan, amoniak i siarkowodór w atmosferze WISE 1828. Zauważyli również, że ich badanie stanowi pierwszy pomiar obfitości siarkowodoru w atmosferze karła typu Y.

Badanie wykazało, że WISE 1828 ma ponadsłoneczne stosunki obfitości tlenu do wodoru i siarki do wodoru. Stosunek obfitości azotu do wodoru oszacowano jako prawdopodobnie zbliżony do słonecznego.

Korzystając z dwóch uzupełniających się narzędzi do modelowania atmosfery, naukowcom udało się zmierzyć metaliczność i stosunek obfitości węgla do tlenu w atmosferze WISE 1828. Jeden z modeli wskazuje, że metaliczność jest na poziomie 0,3 dex, podczas gdy drugi wskazuje na metaliczność -0,57 dex. Stosunek obfitości węgla do tlenu jest podobny, zgodnie z tymi dwoma modelami, odpowiednio około 0,46 i 0,43 dex.

Modele pozwoliły zespołowi obliczyć również promień i temperaturę efektywną WISE 1828. Jeden z modeli sugeruje 1,23 promienia Jowisza i ponad 250 stopni Celsjusza, podczas gdy według drugiego, planeta jest mniejsza i chłodniejsza – 1,03 promienia Jowisza i ponad 150 stopni Celsjusza.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się