Astronomowie badają emisję radiową RRAT J1854+0306
Wykorzystując radioteleskop FAST, astronomowie zbadali emisję radiową z rotującego obiektu znaną jako RRAT J1854+0306. Badanie rzuca więcej światła na właściwości tego sygnału.
Jak tłumacza astronomowie, pulsary to silnie namagnesowane, rotujące gwiazdy neutronowe emitujące wiązkę promieniowania elektromagnetycznego. Zazwyczaj są one wykrywane w postaci krótkich wybuchów emisji radiowej, jednak niektóre z nich są również obserwowane za pomocą teleskopów optycznych, rentgenowskich i gamma.
Rotating radio transient (RRAT) to podklasa pulsarów charakteryzująca się sporadyczną emisją. Pierwsze obiekty tego typu zostały zidentyfikowane w 2006 roku jako pojawiające się czasem rozproszone impulsy o częstotliwości od kilku minut do kilku godzin. Jednak dla astronomów, natura tych stanów przejściowych jest nadal niejasna. Badacze zakładają, że są to zwykłe pulsary, ale doświadczają one silnych impulsów radiowych.
Do tej pory znaleziono tylko nieco ponad sto RRAT. Dlatego astronomowie są zainteresowani ich szczegółowym badaniem, aby pogłębić wiedzę na temat ich wciąż w dużej mierze nieznanej natury.
Jak tłumaczą naukowcy, odkryta w 2009 roku RRAT J1854+0306 ma okres rotacji 4,56 sekundy. Wykazuje sporadyczne silne impulsy i jest jedną z najsilniejszych RRAT, co umożliwia badanie szczegółów jej emisji radiowej.
Astronomowie z Hebei Normal University w Chinach, pod kierownictwem Qi Guo, przeprowadzili obserwacje RRAT J1854+0306 w celu zbadania jej spolaryzowanej emisji. W tym celu wykorzystali centralną wiązkę 19-wiązkowego odbiornika FAST o zakresie częstotliwości od 1000 do 1500 MHz, która została podzielona na 2048 kanałów. Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.
Według badań, impulsy RRAT J1854+0306 wykazują zróżnicowane zachowania polaryzacyjne. Ich stopień polaryzacji liniowej może osiągnąć 100 proc, dla niektórych impulsów, a ich polaryzacja kołowa wykazuje różne zmienność w danych emisjach radiowych.
„Cechy te są związane z rozkładem gęstości cząstek relatywistycznych i procesami ich emisji i/lub spowodowane efektami propagacji. W przypadku niektórych impulsów kąty położenia znacznie odbiegają od średniej, co może być spowodowane emisją generowaną w różnych warunkach plazmowych magnetosfery” – wyjaśniają naukowcy.
Jak zaznaczają astronomowie, na podstawie zebranych danych naukowcy doszli do wniosku, że zachowanie emisji RRAT J1854+0306 wskazuje, że jego emisja radiowa pochodzi z magnetosfery podobnej do tej, która występuje w normalnych pulsarach. Może to mieć wpływ na ogólne zrozumienie obiektów typu rotating radio transient, ponieważ odkrycie to sugeruje, że mogą mieć takie samo fizyczne pochodzenie jak normalne pulsary.
Emil Gołoś