NGC 6284

Astronomowie badają gromadę kulistą NGC 6284

Naukowcy wykorzystali Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) do przeprowadzenia obserwacji słabo zbadanej gromady kulistej znanej jako NGC 6284. Badania rzucają więcej światła na właściwości i naturę tej gromady.

Gromady kuliste (GC) to zbiory związanych ze sobą grawitacyjnie gwiazd krążących wokół galaktyk. Są postrzegane przez naukowców jako naturalne laboratoria umożliwiające badania nad ewolucją gwiazd i galaktyk. Szczegółowe badania tych obiektów mogą pomóc astronomom lepiej zrozumieć historię powstawania galaktyk wczesnego typu, ponieważ ich narodziny wydają się być ściśle związane z okresami intensywnego formowania się gwiazd.

Odkryta w 1784 roku NGC 6284 (znana również jako GCL 53 lub ESO 518-SC9) to galaktyczna gromada kulista, której wiek astronomowie szacują na co najmniej 11 miliardów lat. Chociaż jest znana od ponad dwóch stuleci, wiele jej parametrów wciąż pozostaje nieznanych. Poprzednie obserwacje wykazały, że jest to gromada o średniej metaliczności, oddalona o około 50 tysięcy lat świetlnych, prawdopodobnie związana z dyskiem Drogi Mlecznej.

Astronomowie pod kierownictwem Dana Derasa z Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech postanowił zbadać NGC 6284 za pomocą HST, aby uzyskać więcej informacji na temat jej właściwości.

Przeprowadzając obserwacje za pomocą Teleskopu Hubble’a w wysokiej rozdzielczości, zespół uzyskał pierwszy diagram barwno-magnitudowy (CMD) NGC 6284. Pozyskane dane wykazały, że środek ciężkości gromady jest przesunięty o 1,5-3 arcsekundy w stosunku do wartości podawanych w poprzednich badaniach. Profil gęstości badanej gromady GC wykazuje stromy centralny wierzchołek, co sugeruje, że NGC 6284 jest gromadą post-core collapse (PCC).

Badanie potwierdziło, że odległość NGC 6284 do Ziemi wynosi około 43 tysiące lat świetlnych, a zatem gromada znajduje się bliżej naszej planety niż wcześniej sądzono. Promień jądra i promień połowy masy wyniosły odpowiednio 2,15 i 9 lat świetlnych. Parametr koncentracji gromady obliczono na 1,54. Astronomowie zauważyli, że uzyskane wartości są typowe dla wysoko rozwiniętych gromad GC, które już doświadczyły zapadnięcia się rdzenia.

Na podstawie obserwacji HST, astronomowie oszacowali, że NGC 6284 ma 13,3 miliarda lat. Stwierdzili również, że metaliczność tej gromady wynosi -1,36, podczas gdy jej absolutne zaczerwienienie wynosi 0,32. Wyniki te są zgodne z wcześniejszymi ustaleniami.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się