gromady otwarte

Astronomowie badają King 6 i NGC 1605 – dwie młode gromady otwarte

Analizując dane z Narodowego Obserwatorium TÜBİTAK i satelity ESA Gaia, astronomowie zbadali King 6 i NGC 1605 – dwie młode galaktyczne gromady otwarte. Obserwacje dostarczają ważnych informacji na temat właściwości i natury tego rodzaju gromad.

Gromady otwarte (OC), utworzone z tego samego gigantycznego obłoku molekularnego, to grupy gwiazd luźno związanych ze sobą grawitacyjnie. Do tej pory w Drodze Mlecznej odkryto ich ponad tysiąc, a naukowcy wciąż poszukują kolejnych, mając nadzieję na znalezienie różnorodnych grup gwiazd. Poszerzenie listy znanych gromad otwartych i ich szczegółowe zbadanie może mieć kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia procesu formowania się i ewolucji Drogi Mlecznej.

Znajdujące się w drugim kwadrancie naszej galaktyki King 6 i NGC 1605, to gromady kuliste badane od dziesięcioleci. Zdaniem naukowców, chociaż przeprowadzono wiele obserwacji tych obiektów, to cześć ich właściwości pozostaje niepewnych lub nieznanych. Istnieje duża rozbieżność w danych, jeśli chodzi o wiek tych gromad, ponieważ niektóre badania sugerują, że King 6 i NGC 1605 mogą mieć nawet 40 milionów lat, podczas gdy niektóre obserwacje wskazują, że mogą być nawet kilkaset milionów lat starsze. Odległość do gromad jest również przedmiotem dyskusji, ponieważ wyniki wskazują na 1 500 – 2 800 lat świetlnych od Ziemi dla King i 3 700 – 10 800 lat świetlnych dla NGC 1605.

Astronomowie pod kierownictwem Sevinca Gokmena z Florida Atlantic University w Boca Raton na Florydzie postanowił przyjrzeć się bliżej tym dwóm OC. W tym celu przeanalizowali dane obserwacyjne z 1-m teleskopu T100 w Narodowym Obserwatorium TÜBİTAK w Turcji oraz z Gaia Data Release 3 (DR3). Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Badacze zidentyfikowali 112 gwiazd wchodzących w skład gromady King 6 i 160 należących do NGC 1605 za pomocą algorytmu Unsupervised Photometric Membership Assignment in Stellar Clusters (UPMASK) w oparciu o dane astrometryczne z DR3. Gwiazdy te zostały wykorzystane do oszacowania parametrów astrofizycznych obu gromad.

Badanie wykazało, że King 6 ma około 200 milionów lat i znajduje się około 2360 lat świetlnych od Ziemi. Gromada ma promień około 6,85 lat świetlnych, a jej całkowitą masę szacuje się na 195 mas Słońca. Metaliczność King 6 została zmierzona na poziomie 0,02 dex.

Wyniki wskazują, że NGC 1605 ma około 400 milionów lat i znajduje się 9 700 lat świetlnych od nas. Ta gromada okazała się znacznie większa i masywniejsza niż King 6, z promieniem około 29 lat świetlnych i całkowitej masie 623 mas Słońca. Jej metaliczność wyniosła 0,01 dex.

Analizując orbity King 6 i NGC 1605, astronomowie doszli do wniosku, że obie gromady otwarte należą do młodej populacji cienkich dysków galaktyki i powstały poza kręgiem słonecznym. Dodali również, że w obu gromadach obserwuje się segregację masy.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się