NGC 346

Astronomowie badają populację młodych obiektów gwiezdnych w gromadzie NGC 346

Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), astronomowie zbadali populację młodych obiektów gwiezdnych (YSO) w gromadzie otwartej znanej jako NGC 346. Obserwacje dostarczyły kluczowych informacji na temat właściwości obiektów w tym regionie.

Jak tłumaczą astronomowie, YSO to gwiazdy we wczesnych stadiach ewolucji – w szczególności protogwiazdy i gwiazdy ciągu głównego (PMS). Są one zazwyczaj wykrywane w gęstych gromadach, które obfitują w gaz molekularny i cząstki międzygwiazdowe.

Znajdująca się w odległości około 202 tysięcy lat świetlnych od Ziemi NGC 346 jest, jak zaznaczają naukowcy, młodą gromadą otwartą i najjaśniejszym regionem gwiazdotwórczym w Małym Obłoku Magellana (SMC). Obszar ten ma złożoną historię formowania się gwiazd, z wieloma zidentyfikowanymi populacjami – od masywnych, wyewoluowanych gwiazd po lekkie YSO.

Astronomowie z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), pod kierownictwem Nolana Habela, postanowili przyjrzeć się bliżej populacjom gwiazd w NGC 346, w szczególności zawartości młodych obiektów gwiezdnych. W tym celu wykorzystali kamerę bliskiej podczerwieni JWST (NIRCam) i instrument średniej podczerwieni (MIRI). Badanie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Początkowo badacze wykryli łącznie 203 891 unikalnych źródeł w NGC 346 przy użyciu NIRCam i MIRI. Następnie zidentyfikowali 196 młodych obiektów gwiezdnych i gwiazd ciągu głównego (PMS) z tej próbki, z wysokim stopniem pewności odpowiednim do dalszych badań spektroskopowych.

Astronomowie zidentyfikowali populację 833 obiektów w NGC 346 wykazujących znaczące nadwyżki w średniej podczerwieni. Obiekty te są zlokalizowane w obszarach rozproszonego pyłu i gazu, co zdaniem naukowców sugeruje, że wiele z nich może być gromadami YSO.

Naukowcy przeprowadzili dopasowanie widmowego rozkładu energii (SED) dla 77 źródeł, co zaowocowało identyfikacją 23 z nich jako młodych obiektów gwiezdnych z wysokim stopniem pewności.

Jak wskazują astronomowie, 23 YSO wykazują szeroki zakres rozmiarów, ponieważ ich promienie wahają się od 0,14 do 82,32 promienia Słońca, podczas gdy ich masy wynoszą od 0,95 do 4,15 masy Słońca. Temperatury obiektów wahają się od 1 800 do 17 600 stopni Celsjusza.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się