J0526+5934

Astronomowie odkryli podwójnego białego karła J0526+5934

Korzystając z naziemnych teleskopów, astronomowie zaobserwowali układ podwójny zawierający co najmniej jednego białego karła, oznaczonego jako J0526+5934. Nowe badanie potwierdziło, że układ ten składa się z dwóch białych karłów o bardzo krótkim okresie obiegu.

Białe karły (white dwarfs – WD) to gwiezdne rdzenie pozostałe po tym, jak gwiazda wyczerpała swoje paliwo jądrowe. Ze względu na ich wysoką grawitację, znane są z atmosfery składającej się z czystego wodoru lub czystego helu. Jednak niewielka część z nich wykazuje również ślady cięższych pierwiastków.

Astronomowie są zainteresowani poszukiwaniem i badaniem podwójnych białych karłów (DWD), ponieważ uważają, że w wyniku ich fuzji powstają nowe białe karły o większej masie. Jednakże, chociaż galaktyczną populację DWD szacuje się na setki milionów, do tej pory odkryto jedynie niewielką część obserwowalnych przykładów.

Jak zaznaczają badacze, J0526+5934 został początkowo zidentyfikowany w 2019 r. jako kandydat na białego karła o ekstremalnie niskiej masie (ELM). Dalsze obserwacje tego obiektu wykazały, że jest to układ podwójny składający się z niewidocznego białego karła pierwotnego prawie tak masywnego jak Słońce i widocznego towarzysza o masie około 0,38 masy Słońca, który może być podkarłem lub białym karłem o niskiej masie.

Nowe obserwacje przeprowadzone przez astronomów pod kierownictwem Alberto Rebassa-Mansergasa z Politechniki Katalońskiej w Barcelonie, rzuciły więcej światła na właściwości tego układu, wskazując na naturę białego karła jako gwiazdy wtórnej. Odkrycie zostało opublikowane w serwisie arXiv.

Astronomowie twierdzą, że obserwacje wykazały, że widoczny składnik J0526+5934 jest mniej masywny niż wcześniej szacowano. Dane wskazują, że obiekt ten ma masę zaledwie 0,26 masy Słońca, dlatego został sklasyfikowany jako biały karzeł ELM.

Według badań, widoczny biały karzeł o ekstremalnie niskiej masie ma promień około 0,065 promienia słonecznego, a jego efektywna temperatura sięga ponad 27 tys. stopni Celsjusza. Gwiazda ma obfitość powierzchniową helu (He/H) około -2,20 dex, a jej wiek ochłodzenia obliczono na 260 milionów lat.

Zdaniem astronomów, wyniki sugerują, że niewidoczny biały karzeł ma masę około 0,71 masy Słońca. A jego efektywna temperatura jest niższa niż 6 400 stopni Celsjusza.

Okres orbitalny J0526+5934 został zmierzony na około 0,342 godziny, przez co badacze sklasyfikowali go jako układ podwójnego białego karła z ultrakrótkim okresem detekcji. Jest to piąty taki układ odkryty do tej pory.

Naukowcy doszli do wniosku, że dwa składniki J0526+5934 połączą się za około 3 miliony lat, co doprowadzi do powstania masywnego białego karła o masie porównywalnej z masą Słońca.

Emil Gołoś

SUBSKRYBUJ „GAZETĘ NA NIEDZIELĘ” Oferta ograniczona: subskrypcja bezpłatna do 31.08.2024.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach użytkowych oraz do monitorowania ruchu. Przeczytaj regulamin serwisu.

Zgadzam się