Astronomowie uchwycili końce włókien ciemnej materii w gromadzie Coma
Teleskop Subaru dostrzegł końce włókien ciemnej materii w gromadzie Coma, rozciągające się na miliony lat świetlnych. Jest to pierwszy raz, kiedy pasma kosmicznej sieci obejmujące cały Wszechświat zostały bezpośrednio wykryte. Dostarcza to nowych dowodów do testowania teorii dotyczących ewolucji Kosmosu.
Zdaniem astronomów, ciemna materia jest hipotetyczną formą materii, która wydaje się nie oddziaływać ze światłem lub polem elektromagnetycznym. Jest ona powiązana z efektami grawitacyjnymi, których nie można wyjaśnić za pomocą ogólnej teorii względności, chyba że obecna jest większa ilość materii niż możliwe jest to do zaobserwowania.
Jak twierdzą naukowcy, w Układzie Słonecznym jesteśmy przyzwyczajeni do widoku materii zebranej w okrągłe obiekty, takie jak planety, księżyce i Słońce. Uważają jednak, że ciemna materia, która odpowiada za większość masy we Wszechświecie, istnieje jako sieć długich, cienkich pasm. Podobnie jak w przypadku pajęczyny, nici te mogą być trudne do dostrzeżenia, więc astronomowie zazwyczaj wyciągają wnioski na podstawie obserwacji galaktyk i gazu utkniętego w sieci. Badacze opisują jako sytuację podobną do tej, w której widząc martwy liść, który wydaje się wisieć w powietrzu, wiemy, że istnieje pajęczyna, której nie widzimy.
Naukowcy z Uniwersytetu Yonsei wykorzystali teleskop Subaru do poszukiwania bezpośrednich śladów włókien ciemnej materii w gromadzie Coma, znajdującej się w odległości 321 milionów lat świetlnych w kierunku gwiazdozbioru Coma Berenices. Ich badanie „Weak-lensing detection of intracluster filaments in the Coma cluster” zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy.
Gromada Coma jest jedną z największych i najbliższych gromad galaktyk, co czyni ją dobrym miejscem do poszukiwania słabych oznak ciemnej materii. Jak zaznaczają astronomowie, z racji tego, że jest tak blisko, wydaje się również duża, co utrudnia obserwację całej kosmicznej struktury.
Naukowcy są przekonani, że Teleskop Subaru oferuje odpowiednią kombinację wysokiej czułości i rozdzielczości oraz szerokiego pola widzenia, aby umożliwić te obserwacje. Dzięki szczegółowej analizie danych zespół zidentyfikował końcowe segmenty niewidocznych włókien ciemnej materii dołączonych do gromady Coma.
To pierwszy raz, kiedy te nici zostały bezpośrednio potwierdzone, dając nowe dowody na to, że sieci ciemnej materii rozciągają się w całym Wszechświecie.
Emil Gołoś